Subiect "Pensie anticipata partiala" Deschis de doina la data: 08/30/2010 9:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partiala
Scris de: doina la data: 08/30/2010 9:28am
Gen:f
Data nasterii:11.06.1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Lucrez din anul 1974,01,03
am postat o intrebare in luna aprilie la dvs.,daca e potrivit sau nu sa-mi depun dosarul pentru luna iunie.Mi s-a raspuns sa mai astept.Acum imi dau seama ca mi-am facut rau singura fiind sfatuita gresit.Inteleg ca pana in ianuarie 2011 nu mai pot depune dosarul.cat va scadea pensia mea daca voi depune dosarul in ianuarie?
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 08/31/2010 8:22am
Ne pare rau ca incercand sa fim de ajutor suntem considerati responsabili pentru neplacerile pe care sunt obligati sa le suporte viitorii pensionari.
Am cautat sa vedem intrebarea dv si raspunsul dat de noi, avand in vedere si faptul ca noi nu luam hotarari in raspunsurile pe care le dam ci prezentam numai prevederile legale iar hotararile sunt luate de viitorii pensionari.
Din nefericire nu am gasit nicio intrebare pusa de dv in luna aprilie pe site-ul nostru de la adresa dv de mail si nici sub alt nume in care noi sa fi dat sfatul sa mai astepte, astfel ca nu putem sa vedem de unde a aparut neintelegerea.
In ceeace priveste sistarea dreptului de depunere a dosarului de pensie anticipata partiala acesta a fost legiferata prin legea 118/2010 publicata in Monitorul Oficial in 30 iunie 2010 si deci prevederile acesteia nu puteau fi prevazute cu mai mult de 2 luni inainte de publicarea ei in monitorul oficial.
Proiectul noii legi a pensiilor prevede o diminuare a pensiei cu 0,75 % pentru fiecare luna de anticipare adica daca veti cere pensie anticipata incepand cu 11 ianuarie 2011 aveti 53 luni de anticipare pana in 11 august 2015( cand aveti dreptul la pensie la limita de varsta conform legii unitare a pensiilor) si deci diminuarea va fi de cca 40 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1