Subiect "punctaj suplimentar" Deschis de MD la data: 08/31/2010 9:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj suplimentar
Scris de: MD la data: 08/31/2010 9:02am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Primesc ponctaj suplimentar pentru cei 9 ani lucrati in conditii deosebite?si daca DA,cat este acest punctaj?
Re: punctaj suplimentar
Scris de: la pensie la data: 09/01/2010 2:11am
Ati mai pus aceasta intrebare si v-am raspuns.
Daca doriti sa va repetam raspunsul il facem cu placere si il completam cu modificarile aparute ulterior.
Conform OU 209/2008 se acorda punctaje suplimentare prin majorarea punctajelor anuale numai pentru stagiile in gr I si gr II lucrate inainte de aprilie 2001.
Proiectul legii unitare a pensiilor prevede ca sa se acorde punctaj suplimentar si pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa conditii deosebite dupa aprilie 2001.
Deci daca iesiti la pensie in varianta 1 data de noi in raspunsul anterior adica inainte de intrarea in vigoare a legii unitare a pensiilor nu veti primi punctaj suplimentar pentru stagiul de 9 ani de conditii deosebite iar daca veti iesi la pensie conform variantei 2 adica dupa intrarea in vigoare a legii unitare a pensiilor, si se va mentine prevederea din proiect, veti primi.
In privinta numarului de puncte suplimentare acordate, acesta la fel ca in cazul celor pentru stagiile in gr I si II depinde de punctajele anuale realizate de dv pe aceasta perioada pe care nu le cunoastem.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1