Subiect "pensionar de drept si lucrez" Deschis de patrana ion la data: 08/31/2010 10:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionar de drept si lucrez
Scris de: patrana ion la data: 08/31/2010 10:18am
Gen:
Data nasterii:06-08-1951
Stagiul de cotizare:44ani
Alte date:
Intrebare :sunt pensionar la limita de varsta si m-am angajat cu carte de munca cu salariul minim pe economie.cat mi se adauga la pensie dupa un an de cotizare eu avind o pensie de 1201ron neta la ora actuala.iar alta intrebare este ca eu lucrez in judetul ilfov si am pensia in judetul arges ce sa fac la inplinirea unui an sa solicit recalcularea pensiei? cu stima ion.
Re: pensionar de drept si lucrez
Scris de: la pensie la data: 09/01/2010 7:29am
Recalcularea pensiei dupa obtinerea pensiei la limita de varsta si lucrarea cu contract de munca se poate face, conform legii 19/2000, dupa un stagiu lucrat de minim 12 luni.
Valoarea care se adauga la pensie depinde de mai multi factori nu numai de de salariul obtinut pe aceasta perioada. Aceasta mai depinde si de perioada din an lucrata si de stagiul complet de cotizare (pe acesta il puteti gasi in decizia de pensionare). Daca insistati puteti veni cu aceste informatii si va vom calcula aceasta suma.
Pentru recalculare trebuie sa depuneti cererea la Casa judeteana de Pensii la care se afla dosarul de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1