Subiect "Pensionarea cu 3 ani inainte de limita" Deschis de Mocanu Carmen.Zoia la data: 09/01/2010 6:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionarea cu 3 ani inainte de limita
Scris de: Mocanu Carmen.Zoia la data: 09/01/2010 6:23am
Gen:feminin
Data nasterii:25 oct.1954
Stagiul de cotizare:32 de ani la 1 sept 2010
Alte date:cadru didactic, universitate, 3 copii

Intrebari:
1. S-a sistat pana la 1 ian.2011 si pensionarea cu 3 ani inainte de limita de varsta fara penalizare( conform art 127 alin (3) din legea 128/1997 )?
2. Daca nu s-a sistat, pot depune dosarul de pensionare si in timpul anului scolar 2010-2011, cu acordul Inspectoratului scolar?
3. In aceasta situatie cum voi fi platita?
4. Voi putea pastra ulterior, in eventualitatea pensionarii dupa acest articol de lege, drepturile pensionarului de a mai profesa la plata cu ora?
Va rog sa ma lamuriti, intrucat am o situatie familiala care necesita urgent sacrificii: mama este bolnava de Alzheimer si se afla in ingrijirea mea. Ati fost un far pentru noi, in aceasta perioada de hatis legislativ .Va multumesc.
Re: Pensionarea cu 3 ani inainte de limita
Scris de: la pensie la data: 09/01/2010 8:58am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru statutul de cadru didactic, in 25 septembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni.
Daca beneficiati de prevederile art 127 alin (3) din legea 128/1997 Statutul personalului didactic, aveti dreptul sa cereti pensie la limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani adica din 25 septembrie 2011 dar daca aceasta data se afla in timpul anului scolar pensionarea se poate face numai cu aprobarea inspectoratului scolar.
Pentru nasterea si cresterea pana la varsta de 10 ani a 3 copii aveti dreptul la reducerea cu 1 an a varstei standard de pensionare dar din pacate aceasta reducere nu poate fi cumulate cu alte reduceri ale varstei de pensionare si deci nu veti putea depune dosarul de pensionare inainte de 25 septembrie 2011.
Dreptul de depunere al dosarului pentru pensie la limita de varsta beneficiind de prevederile legii 128/1997 nu este suspendat pana la 1 ianuarie 2011 dar asa cum am explicat mai sus acest lucru nu va avantajeaza.
Dupa pensionarea la limita de varsta prin beneficierea de prevederile legii 128/1997 beneficiati de dreptul de a lucra cu contract de munca integral sau partial cu acordul angajatorului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1