Subiect "decizie pensionare intarziata ?" Deschis de rahira stefan la data: 09/01/2010 9:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
decizie pensionare intarziata ?
Scris de: rahira stefan la data: 09/01/2010 9:03am
Gen:m
Data nasterii:8 06 1950
Stagiul de cotizare:41 ani din care 19ani grupa a2a
Alte date:am primit raspuns , dar mai am o nelamurire cu privire la decizia de pensionare care inca nu a venit.mentionez ca nu am incetat activitatea de munca ,dar am primit un preaviz de 20 zile lucratoare cu data de 24august cu promisiunea ca pot intra in somaj.
Intrebare:In asemenea conditii cand si cum voi primi decizia de pensionare anticipat partial?deci ,dosarul de pensionare anticipat partial l-am depus pe data de 27 05 2010 .va multumesc pentru rabdare si intelegere.
Re: decizie pensionare intarziata ?
Scris de: la pensie la data: 09/02/2010 1:31am
Completarea dv este confuza. De la cine ati primit raspuns? De la Casa de pensii sau de la noi ?
Decizia de pensionare o veti primi acasa insa ea nu va fi introdusa in plata decat in data depunerii dovezii de incetare a activitati daca mai sunteti angajat sau de la data scoaterii din evidenta a persoanelor ce primesc indemnizatie de somaj.
Mai concret dv veti primi o decizie de pensionare acasa la o data pe care nu putem sa o precizam din cauza ca ea depinde de Casa de pensii la care ati depus dosarul. Dumneavoastra instiintati intreprinderea la care lucrati daca mai sunteti angajat ca ati primit decizie de pensionare si faceti formele de incetare a activitatii. Intreprinderea va elibereaza o dovada a incetarii activitatii pe care o depuneti la Casa de pensii iar pensia incepe sa fie platita din data depunerii dovezii de incetare a activitatii la Casa de pensii.
Daca decizia de pensionare o primiti dupa intocmirea formelor de somaj atunci la primirea deciziei de pensionare anuntati pe ci care va platesc indemnizatia de somaj (AJOFM) iar acestia va scot din evidenta si va elibereaza o dovada care se depune la Casa de pensii la fel cu dovada de incetarea activitatii.
Re: decizie pensionare intarziata ?
Scris de: cerleacornelia la data: 09/02/2010 4:08am
Gen:f
Data nasterii:14061955
Stagiul de cotizare:30ani
Alte date:
Intrebare:de ce dupa 30 ani vechime,virsta 55 ani a venit decizia de pensie anticipata partial cuantumul pensiei diminuate este 443 lei iar nediminuate 633 lei,asta inseamna ca la virsta standard de pensionare voi primi 633lei?
Re: decizie pensionare intarziata ?
Scris de: la pensie la data: 09/03/2010 1:48am
Pentru Cerlea Cornelia
Pensia depinde de stagiul de cotizare (vechime ) si de salariul avut pe toata perioada lucrata adica de cotributia pe care ati platit-o pentru pensie.
Daca aveti dubii privind corectitudinea calcularii pensiei dv puteti sa verificati acest calcul cu programul de pe site-ul nostru de “Calcul pensie” dupa ce va procurati documentele in care sunt inscrise salariile castigate pe toata perioada stagiului de cotizare. Daca intampinati greutati cereti ajutorul unei cunostinte. Pentru indrumari privind modul de utilizare al programului va stam la dispozitie.
Diminuarea pensiei dv este cu 30% si corespunde cu diminuarea care trebuie aplicata pensiei anticipate partiale cerute la varsta de 55 ani si pentru stagiu de cotizare egal cu stagiul complet de cotizare de 30 ani.
La varsta de 60 ani aveti dreptul sa cereti pensie la limita de varsta, nediminuata.
Pensia nediminuata se calculeaza prin inmultirea punctajului mediu al pensiei nediminuat (in cazul dv este de cca 0,86381) cu valoarea punctului de pensie care acum este de 732,80 lei.
Deci in cazul cand valoarea punctului de pensie va creste va creste si pensia dv atat cea nediminuata cat si cea diminuata.
Deasemeni este posibil ca sa cresteti si punctajul mediu al pensiei daca puteti sa va mai angajati si sa lucrati in perioada pana la 60 ani daca in aceasta perioada faceti cerere de suspendare a pensiei anticipate partiale si va angajati cu contract de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1