Subiect "cand pot iesi la pensie cel mai devreme(anticipat)?" Deschis de simona mirescu la data: 09/02/2010 10:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie cel mai devreme(anticipat)?
Scris de: simona mirescu la data: 09/02/2010 10:20am
Gen:f
Data nasterii:21/01/1958
Stagiul de cotizare:29
Alte date:
Intrebare:in ianuarie implinesc 53 ani si doresc sa aflu la ce varsta ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial?
ce acte sunt necesare dosarului de pensie si cand trebuie depus?
Re: cand pot iesi la pensie cel mai devreme(anticipat)?
Scris de: simona mirescu la data: 09/10/2010 3:48am
Gen:F
Data nasterii:21/01/1958
Stagiul de cotizare:30
Alte date:absolvent facultate, 1 copil
Intrebare:daca plec din tara in 2011, incheiand raporturile de munca la firma la care inca mai lucrez, pot beneficia de pensie anticipata?sau conform legii din Romania, trebuie sa fac dovada ca lucrez in strainatate pentru inca 4 ani pana la varsta de pensionare anticipata?
Re: cand pot iesi la pensie cel mai devreme(anticipat)?
Scris de: la pensie la data: 09/10/2010 9:27am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 21 ianuarie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Puteti cere pensie anticipata partiala (diminuata) dupa 21 ianuarie 2013 daca atunci indepliniti si conditia sa aveti stagiul de cotizare de 30 ani.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus se amana cu 1 an si 6 luni si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta 21 iulie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 6 luni.
-Data de iesire la pensie la anticipata partiala(diminuata) 21 iulie 2014 daca atunci veti avea stagiu de cotizare de 31 ani si 6 luni.
Avand in vedere datele de mai sus credem ca pentru componenta dosarului este oportun sa va interesati atunci cand veti intocmi acest dosar.
Re: cand pot iesi la pensie cel mai devreme(anticipat)?
Scris de: la pensie la data: 09/10/2010 9:29am
Ne pare rau ca in raspunsul anterior s-a strecurat o gresala pe care am corectat-o. Prin corectie veti observa ca in cazul adoptarii legii unice a pensiilor, in data de 21 iulie 2014 aveti dreptul tot la pensie anticipata partiala (diminuata), daca atunci indepliniti conditia sa aveti stagiul de cotizare de 31 ani si 6 luni (pentru pensie anticipata trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 39 ani si 6 luni)
Pentru completarea stagiului de cotizare pentru pensie anticipata sau anticipata partiala nu este recunoscut nici stagiul asimilat pentru studii universitare si nici cel lucrat in strainatate ci aceste stagii se iau in calcul numai pentru pensia la limita de varsta.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a unui copil nu se acorda nici-un avantaj.
Re: cand pot iesi la pensie cel mai devreme(anticipat)?
Scris de: simona mirescu la data: 09/28/2010 12:38pm
ce se intampla daca inchei raporturile de munca si am 33 ani de cotizare? pot beneficia de pensie?in ce conditii?
Re: cand pot iesi la pensie cel mai devreme(anticipat)?
Scris de: la pensie la data: 09/29/2010 6:39am
Am raspuns la aceasta intrebare in primul mesaj si acum nu avem de adaugat ca in cazul cand aveti stagiul de cotizare de 33 ani indepliniti conditiile de stagiu aratate in raspunsul la primul mesaj de pe aceasta pagina
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1