Subiect "pensionare" Deschis de mincu mihai la data: 09/02/2010 2:59pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: mincu mihai la data: 09/02/2010 2:59pm
Gen:F
Data nasterii:19.09.1952
Stagiul de cotizare:36ani, 9 luni, 26 zile
Alte date:
Intrebare:De curand am facut o cerere de pensionare anticipata(PA).Datorita pensiei mici pe care m-am incadrat am renuntat la PA pentru a-mi continua activitatea, sperand ca anul viitor cand implinesc varsta de pensionare sa pot iesi cu o pensie mai mare. Seful de la personal, mi-a cerut sa fac o "Cerere de anulare a deciziei de PA" insa, cei de la casa de pensii mi-au zis ca am gresit facand cerere de anulare, si ca trebuia sa fac de amanare. INTREBARE. I-mi afecteaza viitoarea pensie aceasta cerere de anulare avand in vedere ca de la anul se va micsora punctul de pensie ??
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/03/2010 2:22am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 19 noiembrie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 4 luni. Pensia ceruta a fost anticipata partiala diminuata.
Daca lucrati pana in noiembrie 2011 cand veti cere pensie la limita de varsta nu are nici o influenta faptul ca ati facut cerere de anulare sau daca ati fi facut cerere de suspendare.
Cererea de suspendare ar fi fost indicata daca lucrati o perioada mai mica si dupa aceasta perioada reveneati la pensia anticipata partiala.
Valoarea punctului de pensie in anul viitor nu poate fi micsorat ci in cel mai rau caz se va mentine la valoarea actuala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1