Subiect "pensia celor care lucreaza in tarile comunitatii europene" Deschis de tatianamunteanu la data: 09/03/2010 2:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia celor care lucreaza in tarile comunitatii europene
Scris de: tatianamunteanu la data: 09/03/2010 2:54am
Gen:F
Data nasterii:13.01.1949
Stagiul de cotizare:26ani
Alte date:
Intrebare:care sunt actele care trebuie prezentate la casa de pensii pentru recalcularea pensiei pentru cei care au lucrat in una din tarile europene,in cazul meu Italia
Re: pensia celor care lucreaza in tarile comunitatii europene
Scris de: la pensie la data: 09/04/2010 1:48am
In cazul cand un asigurat are stagii lucrate in doua tari diferite iar cu cealalta tara Romania are incheiat acord bilateral (Romania are incheiate acorduri bilaterale cu toate tarile din UE) pensia se calculeaza separat in cele doua tari si se plateste separat de institutiile la care s-a platit contributia. Pensia poate fi transmisa la domiciliul pensionarului aflat in una din cele doua tari.
Pensia pentru perioada lucrata in Italia se calculeaza conform legislatiei italiene dar cu posibilitatea sa depuneti actele in Romania.
Procedura pe care trebuie sa o urmati pentru depunerea in Romania a dosarului pentru perioada lucrata in Italia il aflati adresandu-va Casei Nationale de Pensii (CNPAS) sau acesand site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
“Relatii europene”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1