Subiect "reducerea varstei de pensionare" Deschis de Sanduc la data: 09/03/2010 8:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducerea varstei de pensionare
Scris de: Sanduc la data: 09/03/2010 8:21am
Gen:F
Data nasterii:26.05.1957
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:
Intrebare:
Lucrez din anul 2002 in cadrul unei firme care executa bransamente electrice (caen 4321). As dori sa stiu cum pot fi incadrata la grupa II de munca pentru calculul varstei de pensionare, cunoscut faptul ca in mediul privat, se trece un singur salariu in CM, fara sa fie mentionat spor vechime sau grupa de munca. Exista program de calcul in acest sens la casa de pensii, sau cum se procedeaza? multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/04/2010 2:08am
Dupa aprilie 1992 sporurile au fost incluse in salariu si in carnetul de munca s-a inscris o singura cifra indiferent ca angajatorul a fost de stat sau privat.
Dupa aprilie 2001 grupele de munca nu s-au mai numit gr I si II ci “conditii deosebite” (corespunzatoare grupei II) si “conditii speciale” (corespunzatoare grupei I).
Incadrarea locurilor de munca in grupele de munca se face prin intocmirea unei documentatii, de catre angajator, cu determinarea de noxe si avizele necesare si depunerea ei la Casa de pensii.
In aceste conditii dv trebuie sa intrebati la firma la care lucrati daca a fost intocmita documentatie pentru incadrarea in grupa de munca respectiva a locului dv de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1