Subiect "stagiu de cotizare" Deschis de Mihaela Giurgiu la data: 09/04/2010 11:47pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu de cotizare
Scris de: Mihaela Giurgiu la data: 09/04/2010 11:47pm
Gen:f
Data nasterii:24.07.1950
Stagiul de cotizare:36 ani 9 luni+4 de facultate
Alte date:adeverinte contributie cas
Intrebare:
Buna ziua,
in 28 mai am depus dosarul de pensie.Pensia nu am primit-o inca, desi colegele mele au primit-o ( aum depus dosarele la aseiasi data)iar Decizia de pensionare am ridicat-o de la CJP.
Mare mi-a fost mirarea cand am vazut ca nu mi s-a luat in calcul perioada facultatii,desi am prezentat diploma in original si copie, originalul fiindu-mi inapoiat la depunerea dosarului;de asemenea am depus inca o adeverinta de unde reiesea ca am contribuit cas 11luni 21 zile in 2007/2008 ( consilier local).Am lucrat de la 1 sept 1973 pana la 1 iunie 2010, data la care am cerut pensionarea. Stagiul de cotizare evaluat de CJP este doar de 36 ani 7 luni 7 zile ( de unde 7 zile, cane eu am lucrat luni intregi, fara intrerupere, cum reiese din cartea de munca)la care mai adauga stagiu asimilat ( alte drepturi asigurat soc.) 1luni 21 zile.Maine depun contestatia la CJP, dar deschid si actiune pt anularea deciziei.
Problema se complica: inapoindu-mi-se cartea de munca am urmarit salarizarea luna de luna si constat cu stupoare ca in dec 1998 scrie la Motivarea intervenita "acordat spor zona 30%",spor de zona pe care apoi nu-l gasesc trecut intre sporurile celelalte.Avand in vedere ca urmatoarea modificare intervenita este tocmai in aprilie 2000( marire de salariu) inseamna ca mie mi s-au calculat 16 luni fara acest spor, nu? De asemenea in anii in care am avut salariu de merit acesta este trecut doar din martie, chiar aprilie, anul respecttiv, desi era acordat cu data de 1 ianuarie. Ce se mai poate face?
Re: stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 09/06/2010 2:20am
Este probabila comiterea unor erori la calculul pensiei dv cu aceiasi propabilitate de a fi fost comise erori la intocmirea dosarului de pensie. Din aceasta cauza credem ca este oportun ca inainte sa depuneti contestatia si actiunea in justitie sa verificati daca dosarul dv de pensie contine erori.
1. Pentru a fi luat in calcul stagiul asimilat pentru studii universitare, instructiunile (Ordinul 340/2001 sau cele afisate la Casa judeteana de pensii) prevad ca la dosar sa depuneti diploma (original si copie) si foaia matricola (original si copie) sau o adeverinta de la institutia absolvita in care sa fie continute informatiile necesare adica :
- au fost urmate cursuri la zi
- durata normala a facultatii
- intervalul in care s-a urmat facultatea
- faptul ca aceasta a fost absolvita facultatea (cu specificarea eventuala a anilor neabsolviti daca din anumite motive s-au repetat anii si durata normala nu corespunde cu intervalul.
In cazul dv presupunem ca din dosar a lipsit foaia matricola pentru a se extrage din ea informatiile care lipsesc in diploma de absolvire.
2. In privinta stagiului de cotizare credem ca nu este asa de grav deoarece suma stagiului de cotizare din decizie adunat cu stagiul asimilat pentru alte drepturi sociale insumeaza perioada specificata de dv. Probabil ca perioada de 1 luna si 21 zile ati avut un concediu medical care nu este specificat in carnetul de munca dar poate fi determinat dupa aprilie 2001 din datele transmise, lunar, electronic la Casa de pensii.
3. Pentru ca un spor primit, inainte de introducerea lui in salariul inscris in carnetul de munca, sa fie luat in calcul trebuie sa fie consemnat in adeverinta (nu in carnetul de munca) si deci verificati daca sporul in discutie si celelalte sporuri (cu exceptia celui de vechime) sunt specificate in adeverinta care trebuia sa o anexati dosarului de pensie.
Credem ca pentru a fi remediate aceste lipsuri trebuie sa depuneti la Casa de pensii o cerere de recalculare a pensiei anexand cererii documentele doveditoare ale drepturilor dv care nu au fost luate in calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1