Subiect "diferenta intre pensia de invaliditate de gradul II si gradul III" Deschis de Axinte Ioan la data: 09/12/2010 3:12pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
diferenta intre pensia de invaliditate de gradul II si gradul III
Scris de: Axinte Ioan la data: 09/12/2010 3:12pm
Gen:M
Data nasterii:01.08.1953
Stagiul de cotizare:35 ani si 6 luni
Alte date:din care 7 ani in grupa II
Intrebare:Am fost pensionat de invaliditate gradul II in martie, cu o pensie de 815 lei. La revizuire, in sept.am fost trecut in gr.III. Care va fi cumulul pensiei de gradul III? Care ar fi pensia mea normala, la limita de varsta. Astept raspuns, multumesc anticipat
Re: diferenta intre pensia de invaliditate de gradul II si gradul III
Scris de: la pensie la data: 09/13/2010 8:37am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 01 august 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de 15 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 7 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 2 ani si 9 luni care se adauga la stagiu de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 38 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa de 7 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 64 ani adica in 01 august 2017.
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect datele de mai sus nu se modifica.
Daca la iesirea la pensie in martie ati avut stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare inseamna ca valoarea pensiei nu mai depinde de gradul de invaliditate.
La data incadrarii in gradul III de invaliditate se va recalcula valoarea pensiei si se va emite o noua decizie de pensionare. Recalcularea pensiei la trecerea in noua grupa se fa face prin adaugarea la punctajul pensiei de pe decizia de pensionare din martie a punctajului suplimentar in perioada cat ati primit pensie de invaliditate de gr II luandu-se in calcul in loc de salariu pensia primita. Avand in vedere perioada mica in care ati beneficiat de pensie de gr II cresterea punctajului la recalculare va fi mica.
La limita de varsta (daca veti beneficia in continuare de pensie de invaliditate) recalcularea pensiei se va face in mod asemanator adica se va adauga la punctajul primit prin decizia din septembrie punctajul pentru perioada in care veti primi pensie de invaliditate luandu-se in calcul in loc de salariu pensia primita.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1