Subiect "Nu voi mai beneficia de reducerea varstei de pensionare?" Deschis de Ghita Ion la data: 09/13/2010 11:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Nu voi mai beneficia de reducerea varstei de pensionare?
Scris de: Ghita Ion la data: 09/13/2010 11:31am
Gen:
Data nasterii: 18.07.1958
Stagiul de cotizare:34ani si 3 luni
Alte date:
Intrebare:In luna mai 2010, am obtinut prin hotarare judecatoresca cu mentiunea definitiva si irevocabila, prin nerecurare perioada 01.01.1985 - 01.09.1998 grupa I-a de munca in procent de 100%.In programul ,,La pensie" se stipuleaza faptul ca : reducerea varstei standard de pensionare pentru perioada lucrata in grupa I-a de munca se calculeaza numai pana in aprilie 2011, in conformitate cu dispozitiile art. 1671 din Legea nr. 19/2000. Eu ce trebuie sa inteleg ca nu voi mai beneficia de reducerea varstei de pensionare asa cum beneficiaza colegii mei care sun mai in varste cu 6-7 ani decat mine, desi am lucrat in aceleasi conditii nocive? Atunci de ce mai m-am judecat? de ce am platit avocatul, oare el nu stia ca aceasta lege este valabila numai pana in aprilie 2011? Va salut si va multumesc anticipat
Re: Nu voi mai beneficia de reducerea varstei de pensionare?
Scris de: la pensie la data: 09/23/2010 6:37am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 18 iulie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa a fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 40 ani.
In cazul dv conform actualei legi a pensiilor exista 3 variante de pensionare. Aceste variante sunt :
Varianta 1
Stagiul dv de gr I de 13 ani aduce o reducere a varstei standard de pensionare cu 7 ani si 2 luni prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000 conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta in 18 mai 2016 . Acest articol este valabil pana la 31 martie 2011 insa poate fi anulat de noua lege a pensiilor care este posibil sa fie adoptata din 1 ianuarie 2011 si deci dv nu puteti beneficia de el nici daca nu se adopta noua lege a pensiilor.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in conditii speciale intre 12 ani si 6 luni si 15 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 5 ani si iesirea la pensie la limita de varsta in 18 iulie 2018.
Varianta 3
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite si prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru un stagiul in conditii deosebite intre 12 si 14 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni si puteti iesi la pensie la limita de varsta in 18 ianuarie 2020
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci datele se modifiva astfel :
- Varianta 1 dispare.
-In varianta 2 reducerea varstei de pensionare cresre la 6 ani si 6 luni si puteti iesi la pensie la limita de varsta in 18 ianuarie 2017. Deci in aceasta varianta pentru dv este avantajoasa legea unitara a pensiilor.
-Datele din varianta 3 nu se modifica.
Va cerem iertare pentru intarzierea raspunsului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1