Subiect "calcul pensie" Deschis de constantinescu ileana cristi la data: 09/15/2010 3:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: constantinescu ileana cristi la data: 09/15/2010 3:09am
Gen:femeie
Data nasterii:15 dec 1951
Stagiul de cotizare:410 luni si 5 ani facultate
Alte date: grupa 2 munca 18 ani
Intrebare: pe desfasuratorul castigurilor exista o rubrica de ore suplimentae eu lucrand in constructii cu program de 10 ore pe zi si uneori duminica
Cum intra in calcul aceste sume?
sporul de vechime si de conducere care e evidentiat separat si trecut in cartea de munca cum se calculeaza pentru pensie?
sporul
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 09/23/2010 11:20am
1.Pentru orele lucrate peste programul normal de lucru au existat mai multe moduri de plata :
-Daca plata s-a facut cu ora atunci aceste castiguri nu intra in calculul pensiei inainte de 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data intra in calcul pensiei castigul brut care cuprinde toate sumele castigate si acesta se introduce in coloana de salariu.
- Daca plata s-a facut prin acordarea unui spor in procente din salariul tarifar numit “spor pentru lucrul sistematic peste programul normal” atunci acest spor se cumuleaza cu alte sporuri si se introduce in programul de calcul pensie in coloana “Sporuri” %
- Daca programul normal de lucru pentru acel loc de munca a fost de 10 ore atunci plata pentru aceste ore a fost inclus in salariul tarifar.
2. Sporul de vechime se introduce in programul de calcul pensie astfel :
-Inainte de 01 aprilie 1992 se determina sporul de vechime asa cum explicam noi pe forum la “Spor de vechime” si se introduce in coloana “Sporuri” % cumulat cu alte sporuri.
-Daca dupa 01 aprilie 1992 sporul de vechime nu a fost inclus in salariul inscris in carnetul de munca se considera cel primit efectiv pe statul de plata si se introduce in aceiasi coloana de sporuri cumulate cu alte sporuri.
3 .Sporul de conducere care este in % din salariul tarifar este introdus in aceiasi coloana de sporuri pana la data includerii lui in salariul inscris in carnetul de munca, cumulate cu celelalte sporuri.
Va cerem iertare pentru intarzierea raspunsului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1