Subiect "Varsta pensionare" Deschis de Dorina la data: 09/15/2010 7:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Varsta pensionare
Scris de: Dorina la data: 09/15/2010 7:20am
Gen:
Data nasterii:14.07.1953
Stagiul de cotizare:33ani si 1 luna
Alte date:
-facultate 5 ani la zi
-23 ani si 8 luni grupa I, obtinuta prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila iar dupa 1 aprilie 2001 nu am beneficiat de conditii speciale sau deosebite
Intrebare:
La ce data pot iesi la pensie la limita de varsta si daca noua lege a pensiilor imi va modifica data de iesire la pensie.
Va multumesc.
Re: Varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/24/2010 2:00am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 14 ianuarie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa a fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul de 23 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 11 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru facultate si realizati un stagiu total de cotizare de peste 49 ani.
In cazul dv conform actualei legi a pensiilor exista 3 variante de pensionare. Aceste variante sunt :
Varianta 1
Stagiul dv de gr I intre 22 si 24 ani aduce o reducere a varstei standard de pensionare cu 13 ani prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000 conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta in prezent . Acest articol este valabil pana la 31 martie 2011 insa poate fi anulat de noua lege a pensiilor care este posibil sa fie adoptata din 1 ianuarie 2011.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de peste 19 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 10 ani si iesirea la pensie la limita de varsta in prezent.
Varianta 3
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru un stagiul in conditii deosebite intre 22 si 24 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta in prezent.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I. Pentru varianta 1 nu este necesar sa prezentati dovada din care sa reiese grupa de munca echivalenta grupei I dar repetam de acest articol puteti beneficia numai pana la intrarea in vigoare a legii unitare a pensiilor dar nu mai tarziu de 31 martie 2011.
Avand in vedere ca in toate variantele aveti dreptul la iesirea la pensie la limita de varsta in prezent trebuie evitata varianta 2 deoarece in cazul acestei variante nu se mai acorda punctaj suplimentar pentru stagiul in grupa I de munca conform OU 209/2008.
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci varianta 1 dispare iar celelalte variante raman identice
Va cerem iertare pentru intarzierea raspunsului.
Re: Varsta pensionare
Scris de: constantina la data: 12/08/2010 5:16pm
Gen:f
Data nasterii:21.02.1954
Stagiul de cotizare:29,7
Alte date:pens anticipat.1 sept 2009 depus acte 1 martie 2009
Intrebare:am gupa II 9 an si 10luni .De cand incepe sa curga penaLIZAREA DE LA DEPUNEREA ACTELOR SAU DE LA PLATA pensiei ? daca se diminuiaza perioada de penalizare,penalizarea scade ? sau este aceeasi pana la epuizarea perioadei? cu reducerea de 1,6 ani am vechimea 31 de ani si cu perioada lucrata din martie pana in sept am aproape 32 ani.la trecerea la pens la limita de varsta imi pot lua drepturile pentru gr II ?
Re: Varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 12/10/2010 6:24am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 21 octombrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 9 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 2 ani si 3 luni care se adauga la stagiu de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 31 ani si 10 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa intre 8 si 10 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 58 ani si 2 luni adica in 21 aprilie 2012.
Data de la care vi s-a acordat pensie anticipata partiala este specificata in decizia de pensionare aceasta este data in care ati depus dovada de incetarea a activitatii si tot de atunci incepe si penalizarea si aceasta se aplica in procent constant pana la iesirea la pensie la limita de varsta, adica pana in 21 aprilie 2012.
Recalcularea punctajului pensiei prin luarea in calcul a perioadei lucrate dupa depunerea dosarului de pensionare se face deasemeni la trecerea la pensie la limita de varsta.
Punctajul suplimentar pentru stagiul de gr II conform OU 100/2008 v-a fost acordat la pensia din octombrie 2009 dar acesta a fost destul de mic. Veti mai primi un punctaj suplimentar pentru stagiul in gr II conform OU 209/2008 in ianuarie 20011.
Re: Varsta pensionare
Scris de: Ionut Dobrin la data: 02/04/2011 5:44pm
Gen:M
Data nasterii:22.04.1956
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:15 ani grupa I
Intrebare: Aceste date sunt valabile ptr tatal meu,la ce data poate iesi la pensie?
Multumesc anticipat.
Re: Varsta pensionare
Scris de: Ionut Dobrin la data: 02/04/2011 5:46pm
Gen:M
Data nasterii:22.04.1956
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:15 ani grupa I
Intrebare: Aceste date sunt valabile ptr tatal meu,la ce data poate iesi la pensie?
Multumesc anticipat.
Re: Varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/10/2011 5:01am
Pentru Ionut Dobrin
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 22 aprile 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” in conditiile prevazute in legislatia pensiilor.
Pentru stagiul de 15 ani in gr I beneficiaza de un spor de vechime de 7 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizatia un stagiu de cotizare total de 41 ani si 6 luni
In functie de grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I pot fi 2 variante de pensionare pentru limita de varsta:
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 15 ani are dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si poate sa se pensioneze cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 6 luni adica in 22 octombrie 2013.
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru un stagiu in aceasta grupa de 15 ani beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si poate sa se pensioneze cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in 22 aprile 2018.
Aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata) la varsta de 60 ani adica in 22 aprile 2016 daca atunci va avea stagiu de cotizare de 43 ani (inclusiv sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1