Subiect "pensionare dupa limita de varsta" Deschis de Constantin Ghinea la data: 09/16/2010 2:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare dupa limita de varsta
Scris de: Constantin Ghinea la data: 09/16/2010 2:21am
Gen:M
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:37+4 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Am fost pensionat la cerere (02.2008) cu exact 5 ani inainte de limita de varta (02.2013). Dupa cca 6 luni de la pensionare, m-am angajat cu contract pe perioada nedeterminata, situatie in care ma aflu si in prezent. Intrebarea la care va rog sa-mi raspundeti este urmatoarea:
- daca dupa data de 22.02.2013 (data la care am dreptul sa ma pensionez pt.limita de varsta) continui sa lucrez un numar de luni- sa zicem, in calculul cuantumului pensiei, aceasta perioada are un alt regim de calcul, si daca da, cum se calculeaza ??? Va multumesc anticipat si va urez toate cele bune.
Re: pensionare dupa limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 09/24/2010 4:25am
Daca dupa data de indeplinire a varstei standard de pensionare mai lucrati o perioada de timp calculul punctajelor lunare pe aceasta perioada se face asemanator cu calculul punctajului inainte de indeplinirea acestei varste cu singura deosebire ca acest punctaj lunar se majoreaza cu un anumit procent dupa cum urmeaza :
-Conform legii actuale a pensiilor 19/2000 procentul de majorare se calculeaza ca produsul intre 0.3 % si numarul de luni lucrate dupa varsta standard dar se pune conditia ca perioada sa fie mai mare de 12 luni.
-Conform proiectului legii unitare a pensiilor care este in curs de adoptare si care presupunem ca va intra in vigoare incepand cu 01 ianuarie 2011, punctajele lunare se majoreaza cu 0,5 % si nu se mai pune conditia unui anumit numar de luni.
Va cerem iertare pentru intarzierea raspunsului.
Re: pensionare dupa limita de varsta
Scris de: BADEA ANA la data: 07/24/2016 1:03pm
Constantin Ghinea :
Gen:M
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:37+4 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Am fost pensionat la cerere (02.2008) cu exact 5 ani inainte de limita de varta (02.2013). Dupa cca 6 luni de la pensionare, m-am angajat cu contract pe perioada nedeterminata, situatie in care ma aflu si in prezent. Intrebarea la care va rog sa-mi raspundeti este urmatoarea:
- daca dupa data de 22.02.2013 (data la care am dreptul sa ma pensionez pt.limita de varsta) continui sa lucrez un numar de luni- sa zicem, in calculul cuantumului pensiei, aceasta perioada are un alt regim de calcul, si daca da, cum se calculeaza ??? Va multumesc anticipat si va urez toate cele bune.
Re: pensionare dupa limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 07/25/2016 8:01am
Pentru Badea Ana
Daca aveti intrebari de pus reveniti dati datele necesare analizei si formulati întrebarea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1