Subiect "Varsta de pensionare" Deschis de Maria Ciobanasu la data: 09/16/2010 8:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Varsta de pensionare
Scris de: Maria Ciobanasu la data: 09/16/2010 8:21am
Gen: F
Data nasterii: 10 august 1958.
Stagiul de cotizare: 35 ani, o luna si 12 zile.
Alte date: Grupa II-a munca = 12 ani si 8 luni, (realizati in per.1975-1987) am adeverinta in acest sens.

Intrebare: Conform noului proiect de Lege Unitara a Pensiilor, la ce varsta ma pot pensiona anticipat, (fara diminuarea bazei de calcul) in ce an?
Presupunand ca voi avea continuitate in munca pana la deschiderea dreptului de pensionare anticipata, conditie obligatorie pt. cumularea anilor munciti cu surplusul din grupa II-a, (2,5 ani).
Astept cu mult interes raspunsul Dv. pertinent.
Va multumesc mult.
Re: Varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/24/2010 5:37am
Conform proiectului legii unitare a pensiilor si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 10 mai 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 9 luni.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 12 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 3 ani care se adauga la stagiu de cotizare realizand un stagiu de cotizare cumulat de 38 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa de 12 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani si 3 luni adica in 10 noiembrie 2017 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiul cumulat de cotizare de peste 31 ani si 9 luni.
Conform aceluiasi proiect al legii unitare a pensiilor aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata) in 10 mai 2015 la varsta de 56 ani si 9 luni daca atunci aveti stagiul de cotizare cumulat de 39 ani si 9 luni (inclusiv sporul de 3 ani pentru stagiul in grupa II).
Va cerem iertare pentru intarzierea raspunsului.
Re: Varsta de pensionare
Scris de: Maria Ciobanasu la data: 09/24/2010 7:46am
Respectuos va multumesc pentru modul profesionist in care ati tratat si raspuns problemei mele.

Nu pot sa nu fac o observatie insa:

-Sa mai spuna Dl. Boc pe toate posturile TV si in fata plenului Parlamentului ca, varsta de pensionare nu creste din "condei" conform noii legi unitare a pensiilor!!!

Iata efectul imediat al noii legi:

- Dupa legea 19/2000 as fi iesit anticipat (fara diminuare) in August 2012, la 55 de ani
iar
- Dupa noua lege, daca va fi promulgata si va deveni operabila cu 01.01.2011, eu va mai trebui sa stau inca 1 an si 9 luni datorita "prudentei guvernului", sa ies doar la 56 ani si 9 luni.

Cum poate un Prim Ministru sa minta, sa induca lumea in eroare?
Cine nu a studiat graficul/tabelele oare, noi sau el?

Pacat ca pe langa profesionistii din tara asta si-au facut loc si "Nonvalorile", chiar la varf!!!

Personal, doresc Echipei de Profesionisti ai site-ului "La Pensie", ani multi, sanatosi, lipsiti de stres si griji.
Re: Varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/24/2010 8:22am
Multumim pentru cuvintele de aprecierea muncii pe care o facem la nivelul pe care noi nu-l apreciem a fi asa de ridicat cum il apreciati dv si pentru urarile exprimate.
La randul nostru va uram sa aveti parte de multa sanatate, de o periada mare de pensie si de liniste.
In rest ne abtinem deoarece nu ne-am propus sa interpretam politic prevederile legislatiei.
Re: Varsta de pensionare
Scris de: BELES ADINA-MIRELA la data: 01/03/2011 10:37am






la pensie :
Multumim pentru cuvintele de aprecierea muncii pe care o facem la nivelul pe care noi nu-l apreciem a fi asa de ridicat cum il apreciati dv si pentru urarile exprimate.
La randul nostru va uram sa aveti parte de multa sanatate, de o periada mare de pensie si de liniste.
In rest ne abtinem deoarece nu ne-am propus sa interpretam politic prevederile legislatiei.
Re: Varsta de pensionare
Scris de: BELES ADINA-MIRELA la data: 01/03/2011 10:54am
Sunt nascuta 25-05-1958
Stagiu de cotizare e de 33,5 ani ,gr2=14,9 si 15 zile
Intrebarea Conform legi date recent adica decembrie 2010 la ce varsta as putea esi la pensie anticipat.Tinand cont ca am surplusul de grupa de3si 9 lunide grupa VA MULTUNESC ANTICIPAT URAND UN AN NOU FERICIT SANATATE SI NOROC
Re: Varsta de pensionare
Scris de: BELES ADINA-MIRELA la data: 01/03/2011 11:28am
Gen:fem
Data nasterii:25-05-1958
Stagiul de cotizare:33ani5luni
Alte date:gr 2 14 ani 9luni si 15 zile adica 3ani 9 luni
Intrebare:la ce varsta as putea esi la pensie anticipat dupa noua lege din decembrie 2010 VA MUTUMESC ANTICIPAT AN NOU FERICIT SANATATE SI NOROC
Re: Varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/04/2011 9:16am
Pentru Beles Adina-Mirela.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 25 iunie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna .
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 14 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiu de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 36 ani si 11 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa de 14 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani conform careia puteti iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 1 luna adica in 25 iunie 2016.
Aveti dreptul sa cereti pensie anticipata partiala (diminuata cu 45 %) la varsta de 56 ani si 1 luna adica in 25 iunie 2014 daca atunci aveti stagiul total de cotizare sub 39 ani si 1 luna sau pensie anticipata (nediminuata) dupa aceiasi data daca aveti stagiul de cotizare mai mare de 39 ani si 1 luna.
Multumim pentru urari si va dorim si noi multe bucurii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1