Subiect "Calculul pensiei anticipate partial cu 9 luni" Deschis de Nicolau Anca la data: 09/17/2010 4:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calculul pensiei anticipate partial cu 9 luni
Scris de: Nicolau Anca la data: 09/17/2010 4:54am
Gen: F
Data nasterii: 22.02.1952
Stagiul de cotizare: 34 ani si 5 luni (conductor arhitect-Institutul de Arhitectura Ion Mincu, Buc) + 6 luni inainte de facultate, cu acelasi profil (desenator tehnic)
Alte date: cele 6 luni dinaintea facultatii si toata perioada de dupa absolvirea acesteia se regasesc in Cartea de munca
Intrebare: Am depus dosarul de pensionare anticipata partial, cu 9 luni inainte de februarie 2011, cand implinesc 59 ani (respectiv, la 13.05.2010). Ce procent de diminuare se aplica in cazul meu si cum pot verifica un calcul al stabilirii pensiei ce-mi revine, neprimind inca niciun raspuns de la Casa de pensii? Multumesc.
Re: Calculul pensiei anticipate partial cu 9 luni
Scris de: la pensie la data: 09/24/2010 9:19am
Diminuarea pensiei se calculeaza pentru 10 luni anticipare (se depaseste cu 7 zile 9 luni) si stagiul de cotizare mai mare cu peste 6 ani decat stagiul complet de cotizare (28 ani) si este de 2 %.
Calculul pensiei il puteti verifica cu ajutorul programului de calcul pensie de pe site-ul nostru daca aveti datele necesare a fi introduse in program (salariile pe toata perioada lucrata si sporurile pana la introducerea lor in salariul inscris in carnetul de munca.
Sporul de vechime inainte de 1 aprilie 1992 se determina asa cum explicam noi pe forum la “Spor de vechime” si se introduce in program.
Pentru pensie anticipata partiala nu se introduce in calcul perioada de facultate.
Daca nu aveti aceste date atunci cand primiti decizia de pensionare cereti la Casa de Pensii buletinul de calcul al pensiei daca acesta nu este anexat deciziei de pensionare si fie numai il analizati fie folositi salariile si sporurile introduse in calculul Casei de Pensii pentru a le introduce in programul de calcul de pe site.
Va cerem iertare pentru intarzierea raspunsului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1