Subiect "Am dreptul la pensie?" Deschis de Rudolphson Denis la data: 09/18/2010 9:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Am dreptul la pensie?
Scris de: Rudolphson Denis la data: 09/18/2010 9:00am
Gen:F
Data nasterii:07.03.1952
Stagiul de cotizare:05.09.1977-01.03.1989
Alte date:6 ani studii universitare la zi
Intrebare:Am dreptul la pensie?Daca raspunsul este pozitiv cand pot ancepe demersurile pentru aprobarea pensiei?
Re: Am dreptul la pensie?
Scris de: la pensie la data: 09/25/2010 2:51am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. indepliniti conditiile pentru pensie la limita de varsta in 07 martie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani, stagiul complet de cotizare de 28 ani si stagiul minim de cotizare de 13 ani.
Indepliniti conditia de stagiu minim de cotizare cu ajutorul perioadei pentru studii universitare care este considerate stagiu de cotizare asimilat.
Legislatia actuala prevede posibilitatea de a depune dosarul de pensie cu maxim 30 zile inainte de data in care indepliniti conditiile de pensionare.
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect aceste date raman valabile cu o exceptie, aceia ca proiectul legii unitare a pensiilor nu prevede posibilitatea depunerii in avans a dosarului de pensionare.
Daca aveti domiciliul in strainatate intr-o tara cu care Romania are incheiat acord bilateral in domeniul pensiilor (are incheiate asemenea acorduri cu tarile din UE) aveti anumite facilitati pe care le puteti gasi pe site-ul CNPAS la adresa : http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
“Relatii europene”
Din aceste facilitati amintim :
- Recunoasterea stagiilor de cotizare din strainatate numai pentru intregirea stagiului de cotizare.
- Posibilitatea depunerii dosarului de pensionare in tara de domiciliu.
- Posibilitatea transmiterii pensiei in tara de domiciliu si in moneda locala.
Va cerem iertare pentru intarzierea raspunsului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1