Subiect "contestatie decizie pensionare" Deschis de mioara la data: 09/19/2010 12:09pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contestatie decizie pensionare
Scris de: mioara la data: 09/19/2010 12:09pm
Gen:f
Data nasterii:21.07.1953
Stagiul de cotizare:37 ani 6 luni
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti unde se poate depune contestatie privind cuantumul pensiei ,ce acte trebuie atasate la aceasta?Din calculul rezultat pe siteul d-vs este diferenta si desi nu am intrat in posesia deciziei (este gata din 08.09.2010)ci doar mi-a fost comunicata verbal,sunt convinsa ca nu mi-a fost luat in consideratie cumulul de functii pe o perioada de 7 luni.de asemenea intentionez sa dau in judecata casa de pensii pt.cei 20 ani lucrati in proiectare in care am lucrat in acord si am avut ore suplimentare. Va multumesc anticipat
Re: contestatie decizie pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/25/2010 4:00am
Conform art 155 literele d si f din legea pensiilor 19/2000 contestarea deciziilor de pensionare si a modului de stabilire a pensiilor se depun in prima instanta la Tribunalele Judetene sau de Sector.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem de facut urmatoarele observatii :
-Felicitari pentru corectitudinea determinarii si introducerii sporului de vechime inainte de 1 aprilie 1992.
-Verificati daca sporurile in % si fixe introduse de dv dupa aprilie 1992 sunt incluse si in salariul introdus in coloana de salarii pentru a evita calculul dublu.
-In lunile iulie si august 2005 ati introdus gresit salariul in lei vechi (ROL) si trebuia introdus in lei noi (RON)
In ceiace priveste motivele pentru care vreti sa contestati modul de calcul al pensiei va sfatuim ca acestea sa fie bine motivate deoarece desi in legea 49/ 1992 formele de retribuire in acord nu sunt incluse in baza de calcul a pensiilor in perioada inainte de aprilie 2001 cunoastem cazuri de persoane care au castigat in justitie dreptul sa le fie luate in calcul aceste drepturi.
Va cerem iertare pentru intarzierea raspunsului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1