Subiect "pensie" Deschis de cristin asandu la data: 09/20/2010 8:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: cristin asandu la data: 09/20/2010 8:12am
Gen:F
Data nasterii: 21.04 1960
Stagiul de cotizare:28 ANI
Alte date:
Intrebare: Soacra mea a lucrat timp de 28 de ani la fost Fabrica de incaltaminte "Pionierul", in mediul toxic. As dori sa stiu daca se poate pensiona. Din confruntarea cartii de munca reiese faptul ca 25 de ani a lucrat in conditii deosebite - mediu toxic-. Se poate pensiona?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 09/25/2010 7:59am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere soacra dv are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 21 aprilie 2020 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de15 ani.
Pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare trebuie ca locul sau de munca sa fi fost incadrat in grupele de munca I si II inainte de 1 aprilie 2001 sau in grupele de munca “conditii deosebite” sau “conditii speciale” dupa aceasta data.
Pentru a afla daca locul sau de munca a fost incadrat in una din aceste categorii trebuie sa intrebe la intreprinderea la care a lucrat sau la cei care au preluat arhiva de personal a acestei intreprinderi cerand in acelasi timp adeverinta din care sa reiese aceasta incadrare dupa care reveniti cu aceste informatii si va calculam reducerea varstei de pensionare.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect, data de iesire la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, se amana cu 2 ani si 7 luni si devine 21 noiembrie 2022 .
Va cerem iertare pentru intarzierea raspunsului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1