Subiect "pe un diagnostic de mielopatie cervicala se poate iesi la pensie?" Deschis de aurelia la data: 09/22/2010 4:21pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pe un diagnostic de mielopatie cervicala se poate iesi la pensie?
Scris de: aurelia la data: 09/22/2010 4:21pm
Gen:F
Data nasterii:26.07.1960
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:am lucrat in grupa a II a din anul 1980 pana in prezent
Intrebare:am fost diagnosticata recent cu mielopatie cervicala vertebrala,neoperabila,cu RMN,facand imposibila reluarea activitaii pe care o desfasor,care presupune ridicare de grutati in valoare de aprox 30 kg,as vrea sa stiu daca ma pot incadra pentru o pensie de invaliditate,care este codul corespunzator acestei afectiuni,va multumesc anticipat!
Re: pe un diagnostic de mielopatie cervicala se poate iesi la pensie?
Scris de: la pensie la data: 09/27/2010 4:43am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 26 iulie 2020 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Deci nu aveti intreaga perioada in gr II ci cca 20 ani gr II si restul in conditii deosebite.
Pentru stagiul de 20 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 5 ani care se adauga la stagiu de cotizare si realizati un stagiu de cotizare de 35 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si cu stagiul in conditii deosebite lucrat dupa aprilie 2001 realizati un stagiu in aceasta grupa de 30 ani pentru care beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 7 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 53 ani adica in 26 iulie 2013.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus se amana cu 2 ani si 9 luni si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiul in grupa de munca, in 26 aprilie 2023, la varsta standard de pensionare de 62 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 32 ani si 9 luni.
-Data de iesire la pensie la limita de varsta, cu reducerea de varsta pentru stagiul in grupa de munca, in 26 aprilie 2016.
Incadrarea in un anumit grad de invaliditate si pozitia acesteia o poate face numai medicul expert de la comisia de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa Judeteana de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1