Subiect "Reducere varsta de pensionare" Deschis de Sztodolnik Miklos la data: 09/23/2010 6:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reducere varsta de pensionare
Scris de: Sztodolnik Miklos la data: 09/23/2010 6:21am
Gen:M
Data nasterii:01.01.1962
Stagiul de cotizare:30
Alte date:
Intrebare:Avand 15 ani si 7 luni lucrati in subteran care este varsta la care pot sa ies la pensie. Multumesc!
Re: Reducere varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/27/2010 4:50am
Datele sunt incomplete trebuia sa precizati daca perioada lucrata in subteran a fost in sectorul minier si daca a fost lucrata inainte de aprilie 2001. Noi am luat in calcul ca aceasta perioada a fost lucrata in sectorul minier inainte de aprilie 2001. Daca presupunerea noastra este gresita reveniti cu precizari clare in ce perioada ati lucrat in subteran si in ce grupa de munca a fost incadrat locul dv de munca.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 01 ianuarie 2027 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Stagiul de 15 ani a fost prevazut in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 in grupa I. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa lucrat in subteran in sectorul minier a fost echivalat cu grupa “conditii speciale” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 7 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 37 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 15 lucrat in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 6 ani si iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani adica in 01 ianuarie 2021.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect, reducerile varstei de pensionare devine 7 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati la limita de varsta si in 01 iulie 2019.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1