Subiect "depunere dosar casa de pensii" Deschis de Florentina la data: 09/27/2010 5:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
depunere dosar casa de pensii
Scris de: Florentina la data: 09/27/2010 5:35am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Am o nelamurire si as vrea sa ma ajutati. Pe 10 noiembrie 2010 unchiul meu implineste varsta de iesire la pensie cu ajutorul perioadei lucrate in grupa a II-a. Nu stiu pea multe amanunte. El poate depune dosarul la casa de pensii dupa data de 10 octombrie 2010. Angajatorul il obliga sa incheie raporturile de munca pe motiv ca depune acest dosar. El vrea sa lucreze pana la primirea deciziei de pensionare la limita de varsta. E posibil sa il poata obliga angajatorul la incetarea CIM? Unde este prevazut acest lucru? Stiam ca exista undeva prevazut, dar valabil pentru angajatii bugetari. Unchiul meu nu este bugetar. De asemenea stiam ca dupa primirea deciziei, angajatorul poate lua hotararea sa renunte la serviciile unchiului meu sau nu. Va multumesc anticipat! Astept un raspuns. O zi buna va doresc in continuare!
Re: depunere dosar casa de pensii
Scris de: la pensie la data: 09/28/2010 3:55am
Daca are dreptul la pensie la limita de varsta in 10 noiembrie 2010 are dreptul sa depuna dosarul de pensie cu 30 zile inainte de aceasta data adica dupa 11 octombrie 2010.
Angajatorul are dreptul sa decida incetarea contractului individual de munca dupa 5 zile de la data indeplinirii conditiilor de pensionare la limita de varsta conform art 56 din legea 53/2003 Codul Muncii modificat prin legea 49/2010 art IV punct 1.
Legea 49/2010 care face aceasta modificare o gasiti si pe site-ul nostru facand clik de pe pagina principala pe “Modificari in legislatia pensiilor”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1