Subiect "pensie anticipata ramane in vigoare?" Deschis de carmen mocanu la data: 09/27/2010 5:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata ramane in vigoare?
Scris de: carmen mocanu la data: 09/27/2010 5:59am
Gen:feminin
Data nasterii:25 oct.1954
Stagiul de cotizare: 31 de ani la 1 sept 2010
Alte date:cadru didactic cu studii superioare-Universitate,3 copii, mama in ingrijire cu handicap
Intrebare:
1. Ramane in vigoare pensia anticipata? Pot solicita iesirea la pensie anticipata in acest an 2010, la implinirea varstei de 56 de ani,cu acordul inspectoratului scolar, avand o vechime in invatamant de 31 de ani?
2. Se recalculeaza pensia la data implinirii varstei de pensionare, in functie de celelalte puncte/sporuri?(universitate)
3. Care ar fi procentul de penalizare in cazul meu?
Va multumesc din suflet. CM
Re: pensie anticipata ramane in vigoare?
Scris de: la pensie la data: 09/28/2010 7:00am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 09 octombrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni.
Daca aveti un stagiu de cotizare mai mare de 25 ani cu statut de cadru didactic aveti dreptul la pensie la limita de varsta dupa 25 septembrie 2011.
Aveti dreptul sa cereti pensie anticipata partiala (diminuata) dupa 1 ianuarie 2011 (cu acordul Inspectoratului Scolar) deoarece pana la aceasta data este sistat acest drept.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect din datele de mai sus se modifica numai faptul ca se mareste procentul de diminuare a pensiei anticipate partiale.
Daca cereti pensie anticipata partiala incepand cu 1 ianuarie 2011 procentul de diminuare al pensiei va fi, conform legii unitare a pensiilor, de 6,75 %
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1