Subiect "contestatie decizie pensionare" Deschis de mioara la data: 09/27/2010 2:31pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contestatie decizie pensionare
Scris de: mioara la data: 09/27/2010 2:31pm
Gen:f
Data nasterii:21.07.1953
Stagiul de cotizare:37 ani,4 luni,8 zile
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru toate lamuririle pe care mi le-ati dat pana acum si pentru exactitatea calculului pensiei conform siteului dvs si revin cu urmatoarele intrebari:
1.Am depus dosarul de pensionare in data de 17.05.2010si conform deciziei voi fi pusa in drepturi incepand cu aceasta data desi contractul de munca s-a incheiat in 15.06.2010(sfarsit de an scolar-contract pe durata determinata)in perioada 17.06.2010-15.06.2010 am fost retribuita de gradinita unde am functionat ca educatoare si urmeaza sa primesc si pensie.Mentionez ca in carnetul de munca la ultimul inscris e specificat "propus pt. pensionare incepand cu data de 15.06.2010"Ce e de facut?
2.Mi s-a calculat gresit varsta de pensionare cu o luna iar vechimea in munca de 36 ani.3 luni 8zile in loc de 37 ani,4 luni ,8 zile .Ca urmare penalizarea este de 4,95% fata de 3,2% cat ar fi trebuit.
Este posibil sa nu mi se fi luat in calcul perioada de somaj
din timpul vacantelor de vara?Intentionez sa fac contestatie la judecatoria sectorului si pentru perioada de 20 ani lucrati in proiectare cu acord si ore suplimentare care nu au fost luate in calcul.Stiti cumva cat dureaza pana obtin raspunsul la contestatie?Multumesc pentru tot si va doresc sanatate si succes!
Re: contestatie decizie pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/28/2010 7:43am
Desi situatia este prezentata amplu nu avem datele unei analize corecte.
Pentru calculul pensiei este importanta nu data depunerii dosarului ci data in care ati cerut aceasta pensie prin cererea depusa la dosar in data de 17 05 2010.
In acea perioada perioada era iminenta adoptarea legii de suspendare a depunerii cererilor de pensie anticipata partiala si presupunem ca dv ati cerut aceasta pensie incepand cu 17 05 2010. In acest caz decizia de pensionare a fost emisa incepand cu aceasta data si pana la 15 06 2010 cand ati incetat activitatea si ati depus dovada incetarii activitatii la Casa de pensii pensia la limita de varsta se considera suspendata si este introdusa in plata din 15 06 2010.
Incheierea carnetului de munca este gresita deoarece aceasta trebuia facuta in data in care s-a intocmit si depus dosarul de pensionare adica in 17 05 2010.
Perioada de o luna lucrata pana in 15 06 2010 va fi luata in calculul pensiei la limita de varsta.
Depunerea actiunii in justitie trebuie bine argumentata deosrece conform legii 49/1992 in baza de calcul a pensiei inainte de aprilie 2001 nu intra sumele castigate in accord. Totusi contrar acestei prevederi cunoastem cateva cazuri in care s-a castigat acest drept in justitie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1