Subiect "reducere varsta pensionare" Deschis de IOVA MIOMIRA la data: 09/28/2010 6:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere varsta pensionare
Scris de: IOVA MIOMIRA la data: 09/28/2010 6:55am
Gen:feminin
Data nasterii:14.11.1952
Stagiul de cotizare:33 ani si 10 luni
Alte date:deportat in baragan
Intrebare:sunt nascuta in baragan si am stat acolo 4 ani, pot beneficia de reducerea varstei de pensionare ? Mentionez ca am si studii superioare. Daca da, la ce varsta ma pot pensiona? Multumesc!
Re: reducere varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/29/2010 3:18am
Conform art 48 din legea 19/2000 persoanele stramutate intr-o alta localitate din motive politice de catre dictatura instaurata la 6 martie 1945 nu li se acorda reducerea varstei de pensionare. Aceasta reducere se face numai pentru cei care au suferit o pedeapsa privativa de libertate.
Conform decretului-lege 118/1990 persoanelor stramutate in alta localitate li se acorda stagiu de cotizare pe perioada cat au fost stramutate daca fac dovada ca nu au putut sa se incadreze in munca in functiile pentru care aveau pregatirea necesara, ceiace nu poate fi cazul dv.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in14 februarie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 6 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) dar acest drept este sistat pana la 01 ianuarie 2011.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect datele de mai sus nu se modifica ci se mareste procentul de diminuare a pensiei anticipate partiale.
Daca cereti pensie anticipata partiala incepand cu 1 ianuarie 2011 procentul de diminuare al pensiei va fi, conform legii unitare a pensiilor, de 10,50 %
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1