Subiect "pensie anticipata" Deschis de maria dragulescu la data: 09/28/2010 11:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: maria dragulescu la data: 09/28/2010 11:30am
Gen:feminin
Data nasterii:08.09.1955
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare: Asi vrea sa stiu cand pot iesi la pensie.
V-am mai trimes un mail gresit si imi cer scuze o sa in cerc sa fiu mai explicita.Acum sunt in somaj si vreau sa stiu daca se considera vechime.In 2009 in perioada 1.07.2009 si 23.11.2009 am fost in 75%.O colega de a mea a iesit la pensie si cele 5 luni nu au fost luate in calcul ca vechime.Deoarece cei de la intreprindere pe anexa 1 la zile lucrate au trecut 0.Dar au fost platit CAS.Si conducerea motiveaza ca daca nu am fost la serviciu cum sa treaca ca am fost prezenti.Tot anul trecut in perioada 1.04.2009.si 30.06.2009 am fost tot in 75% conform OUG 28/2009.Pentru perioada aceasta s-a lut in consideratie ca vechime.Telefonul meu este 0723794362.Va multumesc mult!
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/29/2010 4:09am
Prevederile OU 28/2009 au fost modificate si aprobate prin legea 268/2009 si acestea stabilesc ca pe o perioada primelor 3 luni cat se primeste indemnizatie de 75 % contractele de munca sunt suspendate si pe aceasta perioada nu se plateste CAS (contributie pentru pensie) nici de catre anjator si nici de angajat, dar aceasta perioada este considerata stagiu de cotizare fara contributie la pensie.
Dupa aceasta data a incetat suspendarea contractului de munca si sumele primite au fost considerate venituri salariale si pentru ele au fost platite toate contributiile (inclusiv CAS) precum si impozit.
Deci daca pe perioada dupa 01 07 2009 ati avut contractul de munca nesuspendat si ati realizat venituri salariale penru care s-au platit contributii acestea trebuie luate in calculul pensiei.
Pentru a verifica daca aceste sume pentru care s-a platit CAS au fost inregistrate de Casa de Pensii puteti face o cerere la Casa de Pensii in care cereti sa va comunice “Situatia stagiului de cotizare pe anul 2009” si puteti verifica pe aceasta situatie daca in perioada dupa 1 07 2009 aveti inregistrat venit salarial pentru pensie. Daca nu aveti inregistrat acest venit salarial inseamna ca angajatorul nu a platit CAS pe aceasta perioada si in acest caz trebuie sa lamuriti aceasta cu agajatorul iar daca este inregistrat venit salarial acesta trebuie sa fie luat in calculul pensiei.
Daca pe o anumita perioada din situatia stagiului de cotizare este trecut venit salarial pentru care s-a platit CAS si acesta nu este luat in calculul pensiei (fapt care nu este posibil dupa opinia noastra) atunci puteti deschide actiune in justitie (la tribunal) cerand luarea in calcul a acestor venituri.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1