Subiect "venituri suplimentare" Deschis de Tache la data: 09/29/2010 7:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
venituri suplimentare
Scris de: Tache la data: 09/29/2010 7:54am
Gen:M
Data nasterii:23.12.1951
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:
Intrebare:In cazul in care ,in afara job-ului principal,pentru care salariul este trecut in cartea de munca,mai am incheiate contracte de munca cu timp partial,pentru care se plateste CAS, la calculul pensiei se iau in considerare aceste contributii si anii in care am derulat aceste contracte si in ce mod?
Re: venituri suplimentare
Scris de: la pensie la data: 09/29/2010 9:59am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 23 decembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Veniturile obtinute in alte locuri de munca lucrate pe contracte de munca cu timp partial in afara contractului de munca cu timp integral sunt luate in calculul punctajului pensiei daca ati platit cotributie de asigurare sociala pentru aceste venituri..
Daca aceste venituri au fost obtinute inainte de 1 aprilie 2001 pentru a fi luate in calcul trebuie sa prezentati adeverinte care sa dovedeasca aceste venituri iar daca au fost obtinute dupa 01 aprilie 2001 nu trebuie sa mai prezentati adeverinta.
Aceste perioade lucrate cu contracte cu timp partial nu sunt luate in calculul stagiului de cotizare deoarece intr-un an calendaristic nu puteti realiza mai mult de un stagiu de cotizare de 1 an pe care l-ati realizat la locul de munca lucrat cu timp integral de lucru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1