Subiect "pensie anticipata" Deschis de maria dragulescu la data: 09/29/2010 11:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: maria dragulescu la data: 09/29/2010 11:42am
Gen:feminin
Data nasterii: 08.09.1955
Stagiul de cotizare: 37/4luni vechime in munca si 10 luni
de soma in prezent sunt in somaj
Alte date:
Intrebare:Vreau sa stiu daca ma pensionez anticipat partial ce penalizare am dupa noua lege.Daca penalizarea este calculata si in functie de nr de ani peste stagiu de catizatie sau numai de perioada care mai este pana la limita de varsta.Multumesc mult!
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/02/2010 8:18am
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect, data dv de iesire la pensie la limita de varsta se amana cu 4 luni si devine 08 ianuarie 2016, la varsta standard de pensionare de 60 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 4 luni.
Conform prevederilor noii legi a pensiilor la calcularea diminuarii pensiilor anticipate partiale nu se ia in calcul decat numarul de luni de anticipare si deci nu se mai tine seama de numarul de ani cu care se depaseste stagiul complet de cotizare.
Dv insa presupunem ca veti avea putin noroc deoarece noi credem ca veti putea cere pensie anticipata (nediminuata) in data de 08 ianuarie 2011 daca la acea data veti avea stagiul de cotizare de 38 ani si 4 luni deoarece noua lege a pensiilor prevede ca se poate cere pensie anticipata daca stagiul complet de cotizare este deposit cu 8 ani.
Daca asa cum presupunem noi veti mai beneficia de 2 luni de somaj veti realiza conditia de depasire cu 8 ani a stagiului complet de cotizare de 30 ani si 4 luni deoarece perioada de somaj este luat in calculul stagiului de cotizare.
Daca la indeplinirea stagiului de cotizare de 38 ani si 4 luni va mai lipseste o perioada scurta de cateva luni puteti sa o completati prin incheierea unui Contract de Asigurare Sociala cu Casa de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1