Subiect "data de pensionare" Deschis de DOINA-Sv la data: 10/04/2010 7:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data de pensionare
Scris de: DOINA-Sv la data: 10/04/2010 7:22am
Gen:feminin
Data nasterii:18.03.1957
Stagiul de cotizare: 29 ani si 3 luni
Alte date:-facultate 5 ani la zi
-19 ani si 6 luni grupa I, obtinuta prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, iar dupa 1 aprilie 2001 nu am beneficiat de conditii speciale sau deosebite. Intreprinderea la care am lucrat si la care lucrez si in prezent nu a avut pentru locul meu de munca grupa I inainte de aprilie 2001, si nici conditii speciale sau deosebite dupa aceasta data. Am obtinut grupa I numai prin Hotarare judecatoareasca.
Intrebare:
La ce data pot iesi la pensie la limita de varsta si daca noua lege a pensiilor imi va modifica data de iesire la pensie.
Va multumesc.
Re: data de pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/05/2010 1:58am
Nu este clar cu ce argumente ati obtinut hotararea judecatoreasca dar noi vom face calculul pentru stagiul de 19 ani de gr I.
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 18 martie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa a fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000. In cazul dv presupunem ca a fost echivalat cu conditii deosebite.
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 9 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru facultate si realizati un stagiu total de cotizare de peste 43 ani si 9 luni.
In cazul dv conform actualei legi a pensiilor exista 2 variante de pensionare. Aceste variante sunt :
Varianta 1
Stagiul dv de gr I de 19 ani aduce o reducere a varstei standard de pensionare cu 10 ani si 10 luni prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000 conform careia puteati iesi la pensie la limita de varsta din 18 mai 2006 . Acest articol este valabil pana la 31 martie 2011 insa poate fi anulat de noua lege a pensiilor care este posibil sa fie adoptata din 1 ianuarie 2011.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru un stagiul in conditii deosebite intre 18 si 20 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta in 18 martie 2013
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci datele se amana cu 1 an si 1 luna cu exceptia variantei 1 care dispare, si anume :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiul in grupa de munca in 18 aprilie 2018, la varsta standard de pensionare de 61 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna.
-Data de iesire la pensie la limita de varsta, cu reducerea de varsta pentru stagiul in grupa de munca, in varianta 2, 18 aprilie 2014.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1