Subiect "grupa speciala" Deschis de Anghel Elena la data: 10/05/2010 6:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa speciala
Scris de: Anghel Elena la data: 10/05/2010 6:14am
Gen:F
Data nasterii:25.01.1952
Stagiul de cotizare: 41 ani
Alte date: 9 ani si 7 luni lucrati in conditii speciale
Intrebare: Am calculat conform programului fara a introduce conditiile speciale de munca.
Din stagiul de cotizare necesar 28 de ani mi-se scade suplimentarul de la conditii speciale(4 ani)?

Va multumesc.
Re: grupa speciala
Scris de: la pensie la data: 10/06/2010 3:03am
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii.
1. Ati selectat gresit “da” in caseta de intrare cu rubrica “25 ani Conditii Speciale” deoarece aveti lucrat un stagiu mai mic in conditii speciale.
2. Ati completat gresit sporul de vechime care trebuie determinat conform celor explicate de noi pe forum la “Sporul de vechime”. Pentru dv l-am calculat noi si dv trebuie sa-l introduceti facand corecturile necesare. Acesta este :
Intre ianuarie 1974 – decembrie 1978 3 %
Intre ianuarie 1979 – august 1983 5 %
Intre septembrie 1983 – decembrie 1983 9 %
Intre ianuarie 1984 – decembrie 1988 12 %
Intre ianuarie 1989 – martie 1992 15 %
Daca in anumite perioade ati avut si alte sporuri in % le cumulati cu sporul de vechime si le completati.
3. Incepand cu aprilie 1992 sporurile trbuiau incluse in salariul inscris in cartea de munca. Deoarece nu toti functionarii au respectat aceasta reglementare si aceasta data trebuie sa verificati cu atentie si sa completati separat sporurile dupa aprilie 1992 numai daca acestea nu sunt incluse in salariul completat in coloana salarii.
4.Deoarece programul nostru nu calculeaza automat punctajul mediu al pensiei in cazul reducerii stagiului complet de cotizare trebuie sa facesti dv acest calcul asa cum va explicam noi mai jos :
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 25 ianuarie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si stagiul complet de cotizare de 28 ani.
Pentru un stagiu de cotizare in conditii speciale intre 8 ani si 11 luni si 10 ani si 9 luni aveti dretul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 5 ani adica la stagiul complet de cotizare de 23 ani
-Impartiti “Punctajul total” calculat de program cu 23 si obtineti “Punctaj pensie”
-Inmultiti “Punctaj pensie” calculate mai sus cu valoarea punctului de pensie care acum este de 732,80 lei si obtineti “Estimare pensie”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1