Subiect "calcul pensie" Deschis de Otelaru la data: 10/05/2010 8:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Otelaru la data: 10/05/2010 8:20am
Gen:fem.
Data nasterii:09.0201958.
Stagiul de cotizare:total realizat25ani 10luni 27zile.din care:gr.II-5ani 6luni si16zile;cond.norm.-17anisi20zile;stag.asim.-1an si9 luni;stag. aferent gr.II-1an si3luni;stag.sup.-2ani si 1 luna
Alte date:Decizia nr.../03.09.2010privind acordarea pensiei pentru limita de varsta pentru persoanele cu handicap(handicap accentuat)
Intrebare:De ce nu pot beneficia (material)de sporul de gr. a-II-a respectiv OUG 209?
Re: calcul pensie
Scris de: Otelaru la data: 10/05/2010 10:16am
Otelaru :
Gen:fem.
Data nasterii:09.0201958.
Stagiul de cotizare:total realizat25ani 10luni 27zile.din care:gr.II-5ani 6luni si16zile;cond.norm.-17anisi20zile;stag.asim.-1an si9 luni;stag. aferent gr.II-1an si3luni;stag.sup.-2ani si 1 luna
Alte date:Decizia nr.../03.09.2010privind acordarea pensiei pentru limita de varsta pentru persoanele cu handicap(handicap accentuat)
Intrebare:De ce nu pot beneficia (material)de sporul de gr. a-II-a respectiv OUG 209?
Completare:Atat leg.218 cat si OUG209prevad ca asiguratii care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupe superioare de munca ,beneficiaza de majorarea punctajelor realizate in perioadele respective cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in gr.-II-a.Prevederile se aplica numai in situatiile in care la determinarea punctajului mediu anual se utilizeaza stagiile complete de cotizare prev. la anexa 3. Ori raspunsul la contestatia mea este citez ,,utilizarea stagiului complet de cotizare de 30 de ani la determinarea cuantumului pensiei este corecta si legala"(pentru obtinerea stagiului conf.art.47 s-a utilizat stagiul complet de 30 si nu stagiile intermediare)
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 10/06/2010 3:39am
Credem ca faceti o confuzie in privinta analizei raspunsului primit la contestatie.
Credem ca ati contestat, ca si in mesajele anterioare catre noi, stagiul complet de cotizare de 30 ani de la care se calculeaza reducerea.
Daca ati fost pensionata conform art 47 alin (1) litera b din legea pensiilor atunci ati beneficiat atat de reducerea varstei standard de pensionare cat si a stagiului complet de cotizare cu 10 ani.
Deci calculul punctajului mediu anual (punctajul pensiei) inscris in decizia de pensionare la litera G s-a facut cu stagiul complet de cotizare redus la 20 ani si deci nefacandu-se calculul cu 30 ani nu mai aveti dreptul la punctajul suplimentar conform OU 209/2008.
Acest calcul il puteti verifica singura impartind “Numarul de puncte realizate” la “Punctajul mediu anual” pa care le gasiti in decizia de pensionare la litera G.
Daca rezultatul calculului este 20 calculul punctajului pensiei este corect si nu aveti dreptul la punctaj suplimentar iar daca rezultatul este 30 atunci calculul punctajului pensiei este incorect si trebuie contestat acest calcul nu neacordarea punctajului suplimentar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1