Subiect "Decizie pensionare" Deschis de Petrini la data: 10/06/2010 6:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Decizie pensionare
Scris de: Petrini la data: 10/06/2010 6:55am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am primit decizia de pensionare anticipata.
In decizie la punctul F scrie:
Total stagiu realizat 30 ani 8luni
- 28 ani 2 luni conditii normale din care, 5 ani 10 luni gr I
- stagiu suplimentar aferent gr I 2 ani 6luni

- stagiu asimilat 4 ani 11 luni
1. Va rog sa-mi spuneti care va fi punctajul mediu pentru stagiul asimilat (facultate 1975-1980) atunci cand pensia anticipata va deveni pensie limita de varsta.

2. Daca s-a gresit la determinarea punctajului mediu de catre cei de la CP, care e modalitatea de a recalcula punctajul? Trebuie mers in instanta?
Va multumesc.
Re: Decizie pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/07/2010 2:53am
1.Nu ati dat elementele necesare sa facem acest calcul si anume :
- Pentru calculul punctajului mediu al unei prioade este nevoie de stagiul complet de cotizare care la randul lui depinde de data nasterii pe care nu ati dat-o. Am luat aceasta data din mesajele anterioare.
- Un an universitar este considerat de la 01 octombrie la 30 septembrie a anului urmator. Daca ati terminat facultatea in anul 1980 si facultatea a durat 5 ani inseamna ca ati inceput facultatea in 01 octombrie 1974.
Acest punctaj se poate calcula usor cu programul de calcul al pensiei de pe site-ul nostru unde am vazut ca ati deschis un program pe numele B. Adriana..
Pentru aceasta intrati in program modificati data inceperii activitatii cu data inceperii facultatii si selectati in coloana de coduri codul “F” pe perioada facultatii iar programul va calculeaza restul.
Am calculat si noi luand in calcul perioada facultatii intre 01 octombrie 1974 - 31 august 1980 (am vazut ca aveti stagiul asimilat de 4 ani si 11 luni) si a rezultat un punctaj anual de 3,67814 care ar creste punctajul mediu al pensiei cu 0,12260.
Daca de la 01 ianuarie 2011 se va adopta legea unitara a pensiilor stagiul dv complet de cotizare va creste cu 1 luna, la 30 ani si 1 luna iar punctajul mediu al pensiei va creste cu 0,11929.
2. Daca aveti argumente ca a fost calculate gresit punctajul pensiei, oficial, puteti sa deschideti actiune in justitie la tribunalul in raza caruia se afla domiciliul dv.
Contestatia credem ca va fi luata in analiza si de catre Casa de pensii daca argumentarea este clara si eroarea este evidenta.
Re: Decizie pensionare
Scris de: Petrini la data: 10/07/2010 7:44am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru raspuns. Am verificat cu programul dvs punctajul din decizie si totul e perfect.Diferenta e neglijabila.
MII DE MULTUMIRI.
CU STIMA,
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1