Subiect "punctaj anual" Deschis de Popescu George la data: 10/07/2010 4:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj anual
Scris de: Popescu George la data: 10/07/2010 4:19am
Gen: M
Data nasterii:23.04.2010
Stagiul de cotizare:35ani
Alte date:decizie de pensionare anticipata partial din 20.05.2010
Intrebare:1. Punctajul anual in anul 2010 s-a calculat dupa formula; s-a adunat punctajul lunar ( 5luni) si s-a impartit la 12. Este corect? Dupa parerea mea trebuia impartit la numarul de luni lucrate ,adica 5
2.Decizia nu a fost pusa in executie. Daca continui activitatea inca un an, in momentul iesirii la pensie se recalculeaza pensia?, adica se ia in calcul si numarul de luni lucrate si se reduce penalizarea.
Va multumesc.
Re: punctaj anual
Scris de: la pensie la data: 10/07/2010 4:40am
Data de nastere este gresita dar nu influenteaza raspunsul la intrebare.
1. Modul de calcul al punctajului anual pe anul 2010 este calculat corect. Formula de calcul atat pentru anii lucrati integral cat si pentru anii incompleti este aceiasi pentruca prin aceasta se face diferenta la punctajul anual intre un an lucrat integral si un an lucrat partial. Dupa formula dv am putea lucra toti ani partial si am obtine aceleasi punctaje anuale cu cei care lucreaza toti anii integral.
2. Daca nu ati incetat activitatea si nu ati depus dovada incetarii activitatii pensia anticipata partiala se considera suspendata si nu se introduce in plata. La incetarea activitatii depuneti dovada incetarii activitatii si se introduce in plata pensia anticipata partiala suspendata fara a fi recalculata.
Recalcularea pensiei prin luarea in calcul a perioadelor lucrate pe perioada suspendarii pensiei anticipate partiale se face numai la trecerea la pensia la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1