Subiect "intrebare in legatura cu calcularea pensiei" Deschis de adalbert szabo la data: 10/07/2010 7:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare in legatura cu calcularea pensiei
Scris de: adalbert szabo la data: 10/07/2010 7:04am
Gen:m
Data nasterii:06.08.1949
Stagiul de cotizare:44 ani 9luni 1 zi
Alte date:grII 12 ani 6 luni
Intrebare: am introdus in calculator toate datele din buletinul de calcul al pensiei si mi-a dat difernte de punctaj anual mai mare intre calculatorul la pensi.com si calculatorul casei de pensii la toti ani in afara de ani 2001-2009 unde punctajul este la fel intre cele doua calculatooare
ex anul 1968 0.90336-0.77876=0.12476 puncte
anul 1978 1.35066-1.18479=0.16587 puncte
total punctaj 61.49256-60.39133=01.10123 puncte
punctaj anual 1.77382-1.74205=0.03177 puncte
intebarea mea e unde am gresit de nu corespunde punctajele ?
2. in urma consultari buletinului am observat ca ultima luna(noiembrie) lucrata nu este luat in calcul desi in CM este trecut,incetat activitatea conf. art.55 lit.6 din codul muncii in data de 16.11.2009(in aceasta luna am beneficiat si de o suma conpensatoare ce intradevar nu este consemnat in CM)aceasta luna am platit si impozit la toata suma cistigat , am dreptul sa se ia in calcul aceasta luna si cum sa actionez pt. a beneficia de ia?
Re: intrebare in legatura cu calcularea pensiei
Scris de: la pensie la data: 10/08/2010 2:55am
1.Nu ati gresit dv si nici cele doua calcule pe care le comparati nu sunt gresite numai ca modul de calcul al programului nostru este diferit de cel al Casei de Pensii in ceiace priveste punctajul suplimentar pentru contributia la pensie suplimentara inainte de aprilie 2001.
Pentru aceasta conform art 165 aliniatul (1) din legea pensiilor 19/2001 se majoreaza punctajul pensiei cu procentele specificate la acest articol.
De exemplu in anii specificati de dv procentele sunt de 16% in anul 1968 si de 14 % in anul 1978 Astfel daca majorati punctajele din buletinul de calcul primit de la Casa de Pensii cu procentele de mai sus veti obtine punctajele din programul de calcul de pe site-ul nostru.
Noi am crezut ca este indicat sa facem aceasta majorare direct la punctajul lunar si anual iar Casa de pensii sa faca acest calcul separat pe perioadele specificate in articolul 165 din legea pensiilor.
Acest punctaj suplimentar il gasiti prezentat separat in buletinul de calcul dar in final punctajul realizat si punctajul mediu al pensiei trebuie sa fie aceleasi.
2. Daca in decizia de pensionare este specificat “Drepturile au fost stabilite incepand cu 16 11 2009 atunci neluarea in calcul a sumelor castigate in ultima luna este o eroare si puteti actiona astfel :
Faceti mai intai o cerere (contestatie) la Casa de Pensii in care sesizati eroarea iar daca nu vi se raspunde favorabil aveti dreptul sa deschideti actiune in justitie (la tribunal) in care cereti introducerea in calcul a acestor sume. Pentru a proba ca pentru sumele castigate in luna noiembrie 2009 ati platit contributia pentru pensie cereti printr-o cerere la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare pe anul 2009” si aceasta este obligata sa va transmita sumele petru care ati platit contributie pentru pensie pe luni.
Daca din eroare cererea de pensionare a fost facuta cu data de 1 noiembrie si aceasta data este specificata in decizia de pensionare atunci legea actuala a pensiilor prevede recalcularea pensiei numai daca dupa data de iesire la pensie ati mai lucrat 12 luni si deci nu puteti cere recalcularea. Daca se va adopta legea unitara a pensiilor, noi presupunem din 01 ianuarie 2011 aceasta prevede posibilitatea de recalculare a pensiilor si pentru perioade mai mici si atunci presupunem ca veti putea cere recalcularea pentru sumele primite in noiembrie 2009.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1