Subiect "coeficient facultate la limita de varsta" Deschis de anca la data: 10/07/2010 2:37pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
coeficient facultate la limita de varsta
Scris de: anca la data: 10/07/2010 2:37pm
Gen:F
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:
Intrebare:Care este coeficientul pentru facultate la trecerea de la pensie anticipata la limita de varsta?
Re: coeficient facultate la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 10/08/2010 6:13am
Perioada in care ati urmat facultatea este asimilata cu stagiul de cotizare si daca aceasta a fost urmata inainte de aprilie 2001 este luata in calculul pensiei cu salariul minim pe economie din acea perioada. Deoarece nu ati precizat perioada in care ati urmat facultatea nu putem sa va calculam punctajul suplimentar pentru facultate si datorita faptului ca ati dat numai anul nasterii in loc de data nasterii nu am fi putut calcula nici cresterea punctajului mediu.
Puteti sa va calculati aceste punctaje cu programul de pe site-ul nostru.
Daca nu reusiti datine data nasterii si perioada in care ati urmat facultatea si le calculam noi.
Re: coeficient facultate la limita de varsta
Scris de: scurtu claudia la data: 10/11/2010 6:45am
Gen:
Data nasterii:04.07.1954
Stagiul de cotizare:32
Alte date:
Intrebare:care este coeficientul de facultate si cel de asigurari sociale
Re: coeficient facultate la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 10/12/2010 12:21am
Pentru Scurtu Claudia
Nu exista coeficient de facultate.
Asa cum am explicat mai sus pentru perioada de facultate se acorda un punctaj suplimentar care depinde de anii in care ati urmat facultatea si nu putem sa va spunem nimic daca nu precizati aceasta perioada.
Se acorda punctaj pentru facultate daca aceasta a fost urmata la zi si a fost absolvita.
Anul universitar incepe la 01 octombrie si se termina la 30 septembrie in anul urmator. Precizati daca v-ati angajat inainte de 30 septembrie al anului in care ati absolvit facultatea.
Precizati ce intelegeti prin coefficient de asigurari sociale.
Re: coeficient facultate la limita de varsta
Scris de: anca la data: 10/13/2010 2:23am
la pensie :
Perioada in care ati urmat facultatea este asimilata cu stagiul de cotizare si daca aceasta a fost urmata inainte de aprilie 2001 este luata in calculul pensiei cu salariul minim pe economie din acea perioada. Deoarece nu ati precizat perioada in care ati urmat facultatea nu putem sa va calculam punctajul suplimentar pentru facultate si datorita faptului ca ati dat numai anul nasterii in loc de data nasterii nu am fi putut calcula nici cresterea punctajului mediu.
Puteti sa va calculati aceste punctaje cu programul de pe site-ul nostru.
Daca nu reusiti datine data nasterii si perioada in care ati urmat facultatea si le calculam noi.

Am urmat cursurile facultăţii în perioada 1973 - 1978, cursuri la zi. Data naşterii 05.10.1954.Vă mulţumesc pentru acest site minunat. Cu tot respectul, vă rog să-mi calculaţi coeficientul obţinut la limita de vârstă.
Re: coeficient facultate la limita de varsta
Scris de: La pensie la data: 10/13/2010 9:30am
Pentru Anca
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 05 septembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni.
Un an universitar este considerat din data de 01 octombrie pana in 30 septembrie a anului urmator si in acest caz dv dandu-ne numai perioada in ani am facut calculul intre 01 octombrie 1973 – 30 septembrie 1978.
Pentru perioada de studii universitare 1 octombrie 1973 – 30 septembrie 1978 primiti la iesirea la pensie la limita de varsta 3,11571 puncte care va va creste punctajul mediu al pensiei cu 0,10444 puncte
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1