Subiect "limita de varsta" Deschis de negoi florin la data: 10/11/2010 1:18pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
limita de varsta
Scris de: negoi florin la data: 10/11/2010 1:18pm
Gen:masculin
Data nasterii:06 01 1953
Stagiul de cotizare:25 ani in conditii normale
Alte date:legea 341 din 2004 art3 al. 1 litera b
Intrebare:cand pot depune actele pentru iesirea la pensie la limita de varsta. am primit zilele trecute un raspuns bun de la dvoastra.sant dat peste cap de alte raspunsuride pe saitul dvoastra in care se afirma ca depind de stagiul complet de cotizare.varog sa reveniti cu precizari daca se poate.va multumesc
Re: limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 10/12/2010 2:10am
Nu stim la ce raspunsuri va referiti si ar fi fost bine sa le precizati pentru a vedea daca am gresit noi sau ati interpretat dv gresit raspunsul. Este posibil ca acele persoane sa fi beneficiat si de alte reduceri pentru care se cerea indeplinirea conditiei sa aiba stagiul complet de cotizare depasit.
In cazul dv care beneficiati numai de reducerea varstei de pensionare conform art 5 alin (1) din legea 341/2004 nu se pune conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare ci a stagiului minim de cotizare. Pentru clarificare va repriducem doua articole de lege in care credem noi ca va incadrati.
Art 5 alin (1) din legea 341/2004 :
Persoanele prevazute la art 3 alin (1) litera b), precum si la art 4 alin (1), beneficiaza pe langa indemnizatia calculate conform art 4 si de urmatoarele drepturi :
n) pensionarea cu 5 ani inainte de implinirea varstei standard, prevazuta de lege.
Art 41 alin (1) din legea 19/2000 :
Pensia pentru limita de varsta se acorda asiguratilor care indeplinesc, cumulativ, la data pensionarii, conditiile privind varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare realizat in sistemul public.
Coroborand cele doua articole rezulta ca dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta la varsta de 60 ani adica in 06 ianuarie 2013 asa cum am precizat in raspunsul anterior.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1