Subiect "proiect legea unitara a pensiilor" Deschis de MD la data: 10/12/2010 4:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
proiect legea unitara a pensiilor
Scris de: MD la data: 10/12/2010 4:34am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pe internet am gasit mai mult forme a legii unitare a pensiilor dar nu stiu care este forma definitiva.imi puteti spune dvs?
Re: proiect legea unitara a pensiilor
Scris de: la pensie la data: 10/12/2010 5:12am
Va transmitem adresa unde gasiti aceasta, adresa care ne-a fost transmisa de domnul Catalin, unul din vizitatorii site-ului nostru.
http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?cam=2&idp=11088
stagiu de cotizare16ani
Scris de: Alexandru FIÅ¢UÅž la data: 10/14/2010 3:10pm
Gen:feminin
Data nasterii:16051958
Stagiul de cotizare:16ani
Alte date:din care 9ani grupa1
Intrebare:când pot ieşi la pensie?
stagiu de cotizare16ani
Scris de: Alexandru FIÅ¢UÅž la data: 10/14/2010 3:16pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: proiect legea unitara a pensiilor
Scris de: la pensie la data: 10/15/2010 7:58am
Pentru Alexandru Fitus
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 16 mai 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa a fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 20 ani si 6 luni.
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 pot fi 2 variante de pensionare :
Varianta 1
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa intre 8 si 10 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 4 ani si iesirea la pensie la limita de varsta dupa varsta de 56 ani adica dupa 16 mai 2014 cand indepliniti si conditia sa aveti stagiu de cotizare de 26 ani (inclusive sporul de stagiu pentru grupa de munca).
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 nu puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare deoarece pentru aceasta se impune conditia sa aveti stagiul de cotizare de 30 ani
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci datele de mai sus se modifica astfel :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, se amana cu 1 an si 8 luni si devine 16 ianuarie 2018 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 8 luni iar stagiul minim ramane 15 ani.
Din pacate nu va mai putem preciza conditiile de stagiu conform acestei legi pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca. Va putem da informatii in aceasta privinta numai dupa adoptarea acestei blegi si publicarea normelor de aplicare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1