Subiect "recalcularea pensiei anticipate partial" Deschis de andra carola la data: 10/12/2010 12:10pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalcularea pensiei anticipate partial
Scris de: andra carola la data: 10/12/2010 12:10pm
Gen:F
Data nasterii:30.03.1956
Stagiul de cotizare:30 ani si 1 luna
Alte date: cadru didactic (fara grade) din 1 septembrie 1980 fara intreruperi pana in momentul de fara
Intrebare:pensia anticipata partial se recalculeaza in momentul implinirii varstei standard? o colega i-a spus mamei mele (datele mamei sunt trecute mai sus) ca daca se pensioneaza anticipat partial va ramane cu pensia diminuata toata viata. colega aceasta sustine ca ei asa i s-a spus la un cabinet de consultanta pentru pensii.
in al doilea rand am citit la dvs pe site ca un profesor daca se pensionaza anticipat partial cu 5 ani mai repede fata de varsta standard diminuarea pensiei se aplica numai pentru doi ani dat fiind faptul ca se pot pensiona mai repede cu 3 ani decat varsta standard. este adevarat? intreb pt ca eu acum am citit acest lucru pentru prima data?
va multumesc!
Re: recalcularea pensiei anticipate partial
Scris de: andra carola la data: 10/12/2010 4:01pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: revin cu o completare la intrebarea mea de mai sus.
in cazul pensionarii anticipate partiale a unui profesor (femeie)cu 5 ani mai repede fata de varsta standard care are vechime in munca completa acea diminuare se aplica inmultind doar 24 de luni cu procentul de diminuarea lunar (conform noii legi) dat fiind reducerea de 3 ani de care beneficiaza profesorii. aceasta prevedere va mai fi valabila si dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor si a noii legi a educatiei?
Re: recalcularea pensiei anticipate partial
Scris de: la pensie la data: 10/13/2010 7:03am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere mama dv are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cadru didactic, in 30 martie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Avand un stagiu de cotizare mai mare de 25 cu statut de cadru didactic beneficiaza de art 127 alin (3) din legea 128/1997 si se poate pensiona cu pensie la limita de varsta, dupa incheierea anului scolar, cu reducerea varstei de pensionare cu maxim 3 ani adica dupa data de 03 martie 2013 si dupa incheierea anului scolar (inainte de incheierea anului scolar numai cu aprobarea Inspectoratului scolar).
Poate iesi la pensie anticipata partiala la varsta de 55 ani adica dupa 30 martie 2011.
Diminuarea pensiei se calculeaza avand in vedere reducerea varstei de pensionare pentru statutul de cadru didactic adica de numarul de luni de anticipare calculate de la data pensionarii cu pensie anticipata partiala pana in data de 30 martie 2013. La data cand indeplineste conditiile de iesire la pensie la limita de varsta (30 martie 2013) se elimina diminuarea pensiei.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus se amana cu 7 luni si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul cu statut de cadru didactic, devine 30 octombrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni.
- Data de iesire la pensie la limita de varsta, cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul cu statut de cadru didactic devine 30 octombrie 2013.
-Data de iesire la pensie anticipata partiala devine 30 octombrie 2011 daca in acea data va avea stagiul de cotizare de 30 ani si 7 luni.
Daca se va adopta noua lege a educatiei nationale presupunem ca nu se vor modifica cele spuse mai sus daca va avea stagiul de cotizare cu statut de cadru didactic de minim 30 ani si 7 luni.
Am spus presupunem deoarece proiectul noii legi a educatiei nationale nu este clar privind stagiul cu statut de cadru didactic necesar pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare la limita de varsta cu 3 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1