Subiect "calcul pensie" Deschis de Florescu Steluta la data: 10/13/2010 9:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Florescu Steluta la data: 10/13/2010 9:48am
Gen:F
Data nasterii:26.07.1955
Stagiul de cotizare: 34 ani, 3 luni
Alte date: perioade in strainatate
Intrebare: Mi-am facut calcului si mi se pare excelent!
Ati facut o treaba minunata!
Problema mea este ca in perioadele cand mi-am urmat sotul in strainatate nu stiu cum sa introduc datele, probabil la "lipsa salarii in carnetul de munca" sau cam asa ceva. Stiu ca in conformitate cu prevederile HCM 574/1964 si Legii 1/1970, art, 9 lit, k, aceste perioade se considera ca vechime. Deci?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 10/14/2010 10:02am
Ne pare rau ca va trebui sa va temperati bucuria privind rezultatul calculului deoarece am constatat unele erori in datele introduse si anume :
1.Perioada cat ati urmat sotul in strainatate dupa opinia noastra nu este considerata stagiu asimilat (vechime) . Pentru a va convinge cine are dreptate trebuie sa va adresati unui avocat specializat in legislatia muncii. Opinia noastra este ca prevederile art 9 din legea 1/1970 va acorda dreptul de continuitate a vechimi (stagiului de cotizare) anterioare plecarii in strainatate. In acea perioada s-a facut diferenta intre vechimea neintrerupta si cea intrerupta pentru sporul de vechime si alte drepturi (aceasta se producea in cazul plecarii prin demisie).
Acum nu se mai face diferenta intre vechimea neintrerupta si cea intrerupta si dupa opinia noastra prevederile articolului de mai sus nu va aduce niciun avantaj.
Deci in perioada cat ati stat in strainatate si nu ati lucrat nu se considera stagiu de cotizare si se selecteaza codul “—“
2.O anumita perioada ati trecut sporuri atat in % cat si in suma fixa (lei). Daca este acelasi spor el trebuie completat o singura data pentruca altfel se calculeaza de doua ori acelasi spor.
3 Nu ati calculat sporul de vechime asa cum explicam noi pe forum. Daca aveti probleme reveniti si il calculam noi.
4 In perioada aprilie 2001 –decembrie 2002 salariile care au fost luate in calculul pensiei au fost limitate la 3 salarii medii pe economie iar dv ati copletat salarii mai mari.
Consultati explicatiile date de noi pe forum la “Va puteti calcula/Limitarea salariului luat in calculul pensiei” sau certificatele cu stagiile de cotizare primite de la Casa de Pensii pana in anul 2005.
Aceasta limitare este facuta automat de catre programul de calcul astfel ca nu mai are importanta daca mai faceti modificarea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1