Subiect "cum se calculeaza pensia" Deschis de vasile bucuresti la data: 10/15/2010 2:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cum se calculeaza pensia
Scris de: vasile bucuresti la data: 10/15/2010 2:48am
Data nasterii:08/01/1968
Stagiul de cotizare:1986-1989,1990-1992,1992-2003 in romania, in afara tarii 2005-2010
Alte date:1 an stagiul militar
Intrebare:cum pot actualiza caretea de munca ?care este vechimea reala in c ampul mnuncii. ce drepturii am ?se potate actualiza golurile din campul muncii si cum ? ma preucupa aceste lucrurii ca maine trece timpul si chiar poate ajung si la pensia mult chinuita, va multumesdc
Re: cum se calculeaza pensia
Scris de: la pensie la data: 10/16/2010 3:05am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 08 ianuarie 2033 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Stagiul military este considerat stagiu asimilat si este luat in calculul stagiului de cotizare dar trebuie dovedit cu livretul military sau cu adeverinta.
In cazul in care lucrati intr-o tara straina cu care Romania are incheiat Acord bilateral in domeniul asistentei sociale (pensiilor) atunci pensia se calculeaza separat in Romania si separat in cealalta tara (presupunem Spania si acest caz Romania are incheiat accord in domeniul pensiilor, deoarece are incheiate astfel de acorduri cu toate tarile din UE) conform legislatiei fiecarei tari recunoscaduse reciproc stagiile de cotizare din cealalta tara.
In Romania pentru pensie la limita de varsta se pun conditiile sa aveti varsta standard de 65 ani si stagiul minim de cotizare de15 ani. Deci daca aveti in Romania stagiul minim de cotizare de 15 ani pentru pensia din Romania nu aveti nevoie sa vi se recunoasca stagiul de cotizare din Spania.
Daca aveti inscrise in carnetul de munca toate stagiile lucrate in Romania nu este nevoie sa il actualizati in schimb trebuie sa va prezentati cu carnetul de munca la oricare Casa de pensii din tara pentru scanare (se poate prezenta personal sau prin o persoana din tara imputernicta prin Procura de reprezentare. Procura poate fi eliberata de oricare ambasada sau cosulat al Romaniei in acea tara. Cititi mai multe pe pagina principala a site-ului nostru la: Comunicat al Casei Nationale de Pensii.
Mai multe informatii privind cei care lucreaza sau au domiciliul in strainatate gasiti acesand site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
“Relatii europene”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1