Subiect "Stagiu complet de cotizare pentru grupa 1" Deschis de Daniel R la data: 10/17/2010 4:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiu complet de cotizare pentru grupa 1
Scris de: Daniel R la data: 10/17/2010 4:37am
Gen:M
Data nasterii:ianuarie 1949
Stagiul de cotizare:
29 ani + 21 zile - grupa 1 (realizati pana in 30 martie 2001)
1 an + 6 luni + 28 zile - grupa 2 (realizati pana in 20 oct 1970)
conditii normale: 7 ani + 9 luni + 4 zile
Alte date:
Data iesirii cu grupa 2 - 09.09.2006
Intrebare: Avand in vedere ca grupa 1 mi-a fost recunosuta prin decizie judecatoreasca, recalcularea am depus-o la casa de pensii in feb. 2010, va rog sa-mi spuneti care este stagiul complet de cotizare in aceste conditii. Stagiul complet de cotizare este calculat in functie de data deschiderii dreptului de pensie (09.09.2006), sau in funtie de varsta standard de pensionare (in cazul meu 64 ani si 8 luni - anul 2013 cnf. aneza 3 din legea 19/2000)?
Va multumesc!
Re: Stagiu complet de cotizare pentru grupa 1
Scris de: la pensie la data: 10/18/2010 3:51am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveati dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in septembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 4 luni.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa a fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 9 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare.
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 si a grupei cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I pot fi 3 variante de pensionare :
Varianta 1.
Conform art 167^1 din legea 19/2000 la care va referiti dv. In acest caz stagiul complet de cotizare se calculeaza in functie de data deschiderii dreptului la pensie. Dar la randul ei data deschiderii dreptului la pensie este calculate in functie de stagiul pe care l-ati avut la cererea de pensionare. Cum dv la data pensionarii ati avut un stagiu de pensionare mai mare decat stagiul complet de cotizare de 34 ani si 4 luni acesta este luat in calcul.
Aici este o anomalie a acestui articol adica cei care au un stagiu de cotizare mai mic la data cererii de pensionare beneficiaza si de reducerea stagiului complet de cotizare.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in conditii speciale de peste 24 ani aveti dreptul la reducerea a stagiului complet de cotizare cu 10 ani adica la 24 ani.
Varianta 3
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 nu se acorda reducerea stagiului complet de cotizare acesta ramanand 34 ani si 4 luni
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de gr I
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1