Subiect "VECHIME MINIMA PENTRU IESIRE LA PENSIE" Deschis de IACOB DENISA la data: 10/18/2010 7:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
VECHIME MINIMA PENTRU IESIRE LA PENSIE
Scris de: IACOB DENISA la data: 10/18/2010 7:25am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua !
Va intrebam , in cazul mamei mele, acum ceva vreme, daca poate sa iasa la pensie cu o vechime minima de 11 ani, nascuta in 25.03.1949. Mi-ati raspuns ca se poate.
Acum avem o mica problema, o parte din anii lucrati de mama au fost la CAP-ul comunei unde locuia, are o adeverinta de acolo pe o perioada de 8 ani incepand cu anul 1962,de la Casa de Pensii ni s-a spus ca se iau in calcul anii de munca incepand cu varsta de 14 ani , astfel ea mai pierde niste ani....
Va rugam sa-mi spuneti daca este asa si daca mai are vreo sansa de a depune dosar de pensie, in aceste conditii.
Multumesc.
Re: VECHIME MINIMA PENTRU IESIRE LA PENSIE
Scris de: la pensie la data: 10/19/2010 2:08am
Este adevarat ca perioada cat o persoana este considerata minora nu este recunoscuta ca stagiu de cotizare de catre Casa de Pensii. In prezent conform Codului muncii se interzice angajarea minorilor sub 15 ani.
Daca mama dv a lucrat la CAP mai are o problema si anume aceia ca perioada lucrata la CAP se calculeaza ca stagiu de cotizare in ani utili in functie de numarul de norme lucrate pe an. Pentru a afla numarul anilor utili echivalenti perioadei lucrate la CAP trebuie sa mearga cu actele ce adeveresc aceasta perioada la Casa de Pensii si i se va face acest calcul.
Dupa ce are calculul facut trebuie sa socoteasca anii lucrati in tota si daca acest stagiu este mai mic de 11 ani nu poate beneficia de pensie la limita de varsta decat daca va completa acest stagiu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1