Subiect "Renuntare la pensia de varsta" Deschis de cornel la data: 10/18/2010 7:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Renuntare la pensia de varsta
Scris de: cornel la data: 10/18/2010 7:43am
Gen:m
Data nasterii:1946
Stagiul de cotizare:32
Alte date:
Intrebare:Se poate renunta in caz obeictiv la o pensie pentru limitaa de varsta ?
Re: Renuntare la pensia de varsta
Scris de: cornel la data: 10/18/2010 7:52am
cornel :
Gen:m
Data nasterii:1946
Stagiul de cotizare:32
Alte date:
Intrebare:Se poate renunta in caz obeictiv la o pensie pentru limita de varsta ?


Intrebarea nu este completa. Deciz1a de pensionare este deja eliberata. Se mai poate in acest caz renunta ? Daca da, care este modalitatea ?
Re: Renuntare la pensia de varsta
Scris de: la pensie la data: 10/19/2010 2:25am
Nu am inteles motivele renuntarii dar presupunand ca va incadrati in prevederile OU 230/2008 adica a incompatibilitatii pensiei cu veniturile obtinute prin exercitarea unei functii remunerate in cadrul autoritatilor si institutiilor publice centrale si locale si veti sa renuntati la pensie trebuie sa va adresati Casei de pensii pentru a va suspenda pensia la limita de varsta iar la reluarea in plata a pensiei cereti recalcularea acesteia cu perioada lucrata dupa suspendare.
Re: Renuntare la pensia de varsta
Scris de: cornel la data: 10/19/2010 5:22am
la pensie :
Nu am inteles motivele renuntarii dar presupunand ca va incadrati in prevederile OU 230/2008 adica a incompatibilitatii pensiei cu veniturile obtinute prin exercitarea unei functii remunerate in cadrul autoritatilor si institutiilor publice centrale si locale si veti sa renuntati la pensie trebuie sa va adresati Casei de pensii pentru a va suspenda pensia la limita de varsta iar la reluarea in plata a pensiei cereti recalcularea acesteia cu perioada lucrata dupa suspendare.


Va multumesc mult pentru raspunsul prompt.
Sunt cetatean roman cu domiciliul in strainatate. Am indeplinit conditiile de pensionare in Romania si in consecinta am cerut si primit decizia de pensionare. Dar pentru ca aici inca lucrez am din aceasta cauza dificultati. Se pooate renunta sau pentru perioada pana la pensionarea de aici sa renunt la pensia din Romania ?
Re: Renuntare la pensia de varsta
Scris de: la pensie la data: 10/20/2010 5:50am
Din punct de vedere al legislatiei romanesti nu trebuie sa aveti dificultati privind lucrul dupa pensionarea la limita de varsta mai ales daca lucrati in strainatate.
Daca legislatia muncii din tara in care aveti domiciliu va interzice sa lucrati daca beneficiate de pensie atunci cereti Casei de pensii din Romania sa suspende pensia la limita de varsta (nu renuntati la pensie) iar atunci cand situatia va permite cereti reluarea in plata a pensiei la limita de varsta din Romania. Daca nu mai lucrati in Romania nu trebuie sa fie recalculata pensia la reluarea in plata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1