Subiect "dreptul la munca pentru pensionarii anticipat" Deschis de MARIA N la data: 10/19/2010 3:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
dreptul la munca pentru pensionarii anticipat
Scris de: MARIA N la data: 10/19/2010 3:28am
Gen:f
Data nasterii:21.12.1954
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:pensionata la cerere din 09.06.2010
Intrebare:Doresc sa ma inscriu ca reprezentant la o firma de cosmetice. Comisioanele din vanzari (daca exista) firma le factureaza, retine impozitul de 16% si apoi le vireaza in contul meu. Am dreptul legal de a presta aceasta munca fara a mi se suspenda pensia.Mentionez ca nu este necesar sa devin PFA sau alt gen de persoana juridica. Care este forma legala pentru a putea desfasura aceasta activitate?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: dreptul la munca pentru pensionarii anticipat
Scris de: la pensie la data: 10/20/2010 3:39am
Forma de retribuire precizata de dv noi o incadram in art 5 alin (1) IV din legea 19/2000 si conform art 92 alin (1) din aceiasi lege pentru aceste venituri nu se suspenda pensia anticipata partiala.
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor (noi presupunem de la 01 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci credem ca activitatea dv se va incadra in art 6 alin (1) IV litera f , venituri obtinute prin contracte de colaborare si acestea nu pot fi cumulate cu pensia anticipata partiala.
Explicatia noastra trebuie sa o luati consultative si daca vreti sa faceti o astfel de colaborare trebuie sa cereti precizari la Casa de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1