Subiect "Intrebare" Deschis de Caizer Neculai la data: 10/20/2010 6:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebare
Scris de: Caizer Neculai la data: 10/20/2010 6:42am
Buna ziua,

Va scriu in speranta ca ma poate ajuta cineva. Am in momentul de fata 20 de ani vechime pe cartea de munca, din care 18 ani sunt in grupa I-a de munca, in conditii deosebite. Am fost de meserie otelar si am lucrat in turnatorie, pe timp de noapte, in mediu plin de noxe. Am 55 de ani si as dori sa ies la pensie, insa cei de la Casa de Pensii mi-au spus sa mai astept ca inca nu pot sa imi depun dosarul de pensionare. Vreau sa stiu, daca imi poate raspunde cineva, daca cei 18 ani de grupa a I-a imi poate aduce o reducere a varstei de pensionare. Se poate sa primesc pensie anticipata partial? In speranta ca voi primi un raspuns, va multumesc anticipat!
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 10/21/2010 2:27am
Datele dv sunt confuze si trebuie sa facem multe presupuneri deoarece dv nu ati citit alte mesaje pentru a vedea ce date trebuie pentru un raspuns scurt si clar.
Am dedus dupa nume ca sunteti barbat si dupa varsta anul nasterii 1954 sau 1955
Nu ati precizat daca cei 18 ani de gr I au fost lucrati inainte de aprilie 2001 si cu ce grupa au fost echivalati dupa aprilie 2001.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa a fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul in grupa I, lucrat inainte de aprilie b2001, beneficiati de un spor de vechime de 9 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 29 ani.
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 pot fi 2 variante de pensionare :
Varianta 1 (avand in vedere meseria presupunem ca aceasta este varianta corecta)
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 18 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 7 ani si iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 58 ani.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru stagiul dv in conditii deosebite de 18 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si pensionarea la 61 ani insa nu puteti beneficia de aceasta reducere decat daca va mai completati vechimea cu 6 ani
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect reducerea varstei de pensionare in varianta 1 creste la 9 ani si puteti sa iesiti la pensie la limita de varsta la varsta de 56 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1