Subiect "IESIREA LA PENSIE PTR. PERSOANELE CU HANDICAP" Deschis de POPESCU Valentin la data: 10/21/2010 4:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
IESIREA LA PENSIE PTR. PERSOANELE CU HANDICAP
Scris de: POPESCU Valentin la data: 10/21/2010 4:18am
Gen:M
Data nasterii:19 OCT.1956
Stagiul de cotizare:32 ANI
Alte date:GRAD DE HANDICAP:ACCENTUAT
Intrebare: Ce inseamna fraza:"persoane asigurate"care au realizat un"stagiu de cotizare in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat" beneficiaza de, etc......
Cand as putea iesi la pensie?
Multumesc
Re: IESIREA LA PENSIE PTR. PERSOANELE CU HANDICAP
Scris de: la pensie la data: 10/22/2010 3:16am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru handicap, in 19 octombrie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Art 47 alin (1) din legea 19/2000 trebuie inteles astfel :
Persoanele care au dobandit un handicap accentuat si dupa aceia au mai lucrat cu contract de munca (platind contributia pentru pensie) o perioada de cel putin doua treimi din stagiul complet de cotizare au dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani.
Deci in cazul concret al dv aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si pensionarea la limita de varsta la varsta de 55 ani adica in 19 octombrie 2011 daca dupa dobandirea handicapului accentuat ati mai lucrat 23 ani si 4 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1