Subiect "pensie de invaliditate doar cotizat cu 4 ani de facultate?" Deschis de Livia la data: 10/24/2010 3:24pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate doar cotizat cu 4 ani de facultate?
Scris de: Livia la data: 10/24/2010 3:24pm
Gen:Feminin
Data nasterii:1978
Stagiul de cotizare:1997-2001
Alte date:anul 1998 inrerupt datorita spitalizarii
Intrebare:
Sunt o persoana cu handicap grav, dependenta de scaunul rulant ca urmare a unui accident de masina suferit la varsta de 19 ani.Acum am 32 ani si as dori sa intreb daca pot obtine pensie de invaliditate doar pe baza celor 4 ani de facultate pe care i-am absolvit in 2001.Mai precizez ca accidentul l-am avut dupa incheierea primului an de facultate, apoi am facut intrerupere un an si am reluat facultatea in anul urmator , terminand-o in anul 2001, facultate la stat, la cursurile de zi.
Va multumesc.
Astept raspuns
Re: pensie de invaliditate doar cotizat cu 4 ani de facultate?
Scris de: la pensie la data: 10/25/2010 2:49am
Ne pare rau dar legea pensiilor 19/2000 prevede dreptul la pensie de invaliditate al studentilor numai in cazul accidentelor de munca suferite in timpul practicii profesionale.
Aceiasi prevedere ramane neschimbata si in cazul adoptarii legii unitare a pensiilor.
Este bine sa va adresati cu aceasta intrebare si Casei de Pensii.
Re: pensie de invaliditate doar cotizat cu 4 ani de facultate?
Scris de: Livia la data: 10/25/2010 6:26am
Gen:Feminin
Data nasterii:1978
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna!
As dori sa va mai intreb cat ar mai trebui sa cotizez la stat pe langa acesti 4 ani de facultate, pentru a putea totusi obtine pensie de invaliditate?
Re: pensie de invaliditate doar cotizat cu 4 ani de facultate?
Scris de: Livia la data: 10/25/2010 7:07am
Gen:Feminin
Data nasterii:1978
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna!
As dori sa adaug ca eu am avut accidentul de masina dupa absolvirea primului an de facultate, in vacanta de vara.Oare aceasta nu se considera in timpul practicii profesionale?...conform legii 19/2000...
Re: pensie de invaliditate doar cotizat cu 4 ani de facultate?
Scris de: la pensie la data: 10/25/2010 7:38am
Conform art 57 alin (1) din legea 19/2000 pentru a beneficia de pensie de invaliditate trebuie ca la data expertizarii persoanele care au varsta intre 31 ani si 37 ani sa aiba stagiul necesar de cotizare de 11 ani.
In acest caz la acordarea pensiei de invaliditate se acorda un stagiu potential ca diferenta intre stagiul complet de cotizare (in cazul dv 30 ani) si stagiul de cotizare realizat.
Pot beneficia de pensie de invaliditate si persoanele care la data expertizarii au un stagiu de cotizare de minimum jumatate din stagiul necesar. In cazul dv puteti beneficia de pensie de invaliditate daca aveti un stagiu de 5 ani si 6 luni. In acest caz se acorda un stagiu potential egal cu diferenta intre 11 ani si stagiul de cotizare efectiv realizat. Acordarea unui stagiu potential mai mic are ca efect o pensie mai mica.
Completarea stagiului complet de cotizare poate fi facut astfel:
1. Incheierea unui Contract de Asigurare Sociala cu Casa de Pensii si pentru o contributie lunara minima care se stabileste anual (in anul 2010 contributia minima este de 144 lei) se poate completa stagiul de cotizare. In prezent nu se poate plati contributia retroactiv si deci veti putea cere pensie de invaliditate atunci cand realizati stagiul de cotizare cumulate de 5 ani si 6 luni.
2. Este in discutie adoptarea unei legi prin care se da posibilitatea platii contributiei de asigurare sociala pentru o perioada de maxim 3 ani pana la 31 decembrie 2010. In cazul adoptarii acestei legi si alegeti aceasta varianta nu trebuie sa platiti o contributie pentru o perioada mai mare care sa duca la depasirea cu mult a stagiului de cotizare de 5 ani si 6 luni deoarece aceasta duce la micsorarea pensiei de invaliditate.
Re: pensie de invaliditate doar cotizat cu 4 ani de facultate?
Scris de: Livia la data: 10/25/2010 3:02pm
Gen:F
Data nasterii:1978
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna!
As dori sa mai precizez ca eu am fost expertizata la varsta de 19 ani, atunci cand am avut accidentul de masina si am ramas imobilizata intr-un scaun cu rotile.Atunci mi s-a stabilit gradul de handicap grav.Ca urmare, nu ar trebui sa fiu incadrata, conform tabelului din lege la "sub 25 ani"?...pentru ca gradul de invaliditate la 19 ani l-am dobandit.
Re: pensie de invaliditate doar cotizat cu 4 ani de facultate?
Scris de: la pensie la data: 10/26/2010 7:15am
Accidentele pentru care se acorda pensie de invaliditate conform legii pensiilor se separa in :
-accidente de munca
-accidente care nu au legatura cu munca.
Studentii au drept de pensie de invaliditate numai in urma accidentelor de munca suferite pe timpul practicii profesionale. La ancheta care se face in urma oricarui accident se face distinctia de mai sus. In cazul dv am inteles ca a fost un accident de circulatie si acesta nu poate fi clasificat accident de munca deoarece nu s-a produs nici in perioada cat efectuati o practica profesionala si nici la un loc de munca unde era organizata practica profesionala.
Deasemeni dumneavoastra faceti o confuzie privind evaluarea persoanelor cu handicap de catre “Comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap” organizata la nivelul fiecarui judet in subordinea Consiliului Judetean la care ati fost evaluata ati fost incadrata cu handicap grav si epertizarea capacitatii de munca facuta de Comisia de expertiza organizata pe langa Casa de Pensii al carui rezultat este incadrarea in unul din cele trei grade de invaliditate. Intre aceste doua examinari nu se fac echivalari.
Dv ati fost evaluata numai de prima comisie care v-a eliberat un certificate de persoana cu handicap.
Pentru a vi se face expertizarea capacitatii de munca trebuie sa va adresati medicului curant care face recomandarea catre Comisia de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa de Pensii pentru examinare, dar aceste demersuri trebuie sa le faceti atunci cand indepliniti si conditia de stagiu deoarece din pacate din lipsa de informare nu ati intreprins aceste demersuri atunci cand erau mai usor de realizat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1