Subiect "Calcul pensie cu doua contracte de munca" Deschis de Alteea la data: 10/27/2010 4:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie cu doua contracte de munca
Scris de: Alteea la data: 10/27/2010 4:03am
Gen:f
Data nasterii: 03 sept 1951
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date: conditii normale de munca
Intrebare:Indeplinesc conditiile pentru iesirea la pensie pentru limita de varsta cu stagiul complet de cotizare la locul de munca unde am functia de baza. Cum se calculeaza pensia in situatia in care in ultimii zece ani am avut in paralel si un contract individual de munca cu timp partial, pentru care a fost achitata contributia pentru asigurari sociale? Creste si stagiul de cotizare odata cu punctajul ?
Multumesc.
Re: Calcul pensie cu doua contracte de munca
Scris de: la pensie la data: 10/28/2010 4:19am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 03 iulie 2010 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 8 luni.
Calculul punctajului mediu al pensiei se face prin impartirea sumei punctajelor anuale pe perioada stagiului de 34 ani la stagiul complet de cotizare de 27 ani si 8 luni (27,66667).
Punctajele anuale sunt calculate avanduse in vedere castigurile dv la ambele locuri de munca.
Deci contributia la punctajului mediu al pensiei al venitului suplimentar la al doilea loc de munca se face prin cresterea punctajelor anuale fara a va creste stagiul de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1