Subiect "intreruperea contractului individual de munca dupa primirea deciziei de pensionare anticipata partiala" Deschis de Dumitrescu Corneliu la data: 10/27/2010 7:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intreruperea contractului individual de munca dupa primirea deciziei de pensionare anticipata partiala
Scris de: Dumitrescu Corneliu la data: 10/27/2010 7:48am
Gen:M
Data nasterii:05 aprilie 1947
Stagiul de cotizare:37 ani 11 luni 16 zile
Alte date:Depunere dosar-14.06.2010;Primire decizie 30 08.2010 fara BULETIN de CALCUL si fara a fi luata in calcul o adeverinta depusa la dosar de catre unitate o data cu acesta, in care sunt trecute venituri realizate, ca acord, adaosuri si prime pentru care s-a platit CAS.Pentru aceasta am depus contestatie la TMB Bucuresti cu termen 13 dec 2010.
Intrebare:Exista un termen limita impus, pana la care trebuie sa solicit desfacerea contractului individual de munca pe perioada nedeterminata (cuprins intre data primirii deciziei de pensionare anticipata partiala 30 aug.2010 si cel al pensionarii pentru limita de varsta 05 mai 2011?
Re: intreruperea contractului individual de munca dupa primirea deciziei de pensionare anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 10/27/2010 9:15am
Nu exista o prevedere legala care sa impuna un termen de incetarea activitatii dupa emiterea pensiei anticipate partiale si daca aveti acordul angajatorului puteti continua activitatea iar pe aceasta perioada nedepunand dovada de incetare a activitatii pensia anticipata partiala este considerata suspendata.
Trebuie sa aveti in vedere insa ca la introducerea in plata a pensiei anticipate partiale aceasta nu va fi recalculata cu stagiul lucrat dupa primirea deciziei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1